TÜVTÜRK’ten yeni uyarı: 1 Ocak’ta devreye giriyor

Yeni yılla birlikte araçlara yönelik vergilerden emisyona kadar bir çok konuda değişiklik yapılıyor. Cam filmi, MTV oranları derken şimdi de Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği konusunda yeni bir değişiklik duyuruldu. TÜVTÜRK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 11 Mart 2017 tarihinde yayınlan Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bütün hükümleri ile yürürlüğe gireceği hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Buna göre Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu artık araca yapıştırılmayacak ve elektronik ortamda bulunacak.

Egzoz Emisyon Raporu için yeni dönem resmen başlıyor.

TÜVtürkten konuyla ilgili yapılan açıklama ile araç sahipleri uyarıldı. Uyarıda şu bilgiler verildi:

“Buna göre egzoz gazı emisyon ölçümleri elektronik ortamda Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi’ne kayıt edilerek yapılmaya başlanacak. Ölçüm sonrasında araç sahiplerine ‘PUL’ ve ‘RUHSAT’ verilmeyecek. Araç sahiplerinin ölçüm neticesinde düzenlenen ve ölçüm sonuçlarını da içeren EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORU ’nu araçlarında muhafaza etmesi ve denetimlerde ibraz etmesi gerekecektir.

Mevcut pul ve ruhsatlar geçerli

Hali hazırda egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmış olan ve araç sahiplerinde bulunan PUL ve RUHSAT’lar geçerlilik süresi sonuna kadar kullanılmaya devam edecek. Geçerlilik süresi dolduğunda araç sahiplerinin egzoz gazı emisyon ölçümlerini yenilemesi gerekecektir.

Araç sahiplerinde bulunan ‘Egzoz Emisyon Ruhsatı’nda PUL yapıştırılacak yer olsa bile, 01 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılacak olan egzoz gazı emisyon ölçümleri neticesinde PUL verilmeyecek. Bunun yerine ‘ EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORU ’ düzenlenecek ve bu rapor araçta muhafaza edilecektir.

Geçerli bir egzoz emisyon ölçümü bulunmayan araçların, araç muayeneleri Ağır Kusurlu olarak değerlendirilecek ve muayeneleri onaylanmayacaktır.

Egzoz emisyon ölçümünü 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yaptıranlar ölçüm geçerlilik tarihini e-Devlet üzerinden sorgulayabilecek.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.