“Eko” modellerle zenginleri tavladı

Türkiye’de en çok satan otomobil markaları sıralamasında ilginç sonuçlar da ortaya çıkıyor. Bir yanda premium ve pahalı markalar küçük hacimli vergi avantalı modelleriyle satışlarını artırırken, bir yandan da tasarım devrimine imza atan modelleriyle Skoda ve Dacia gibi markaların satışları şirketlerin yüzlerini güldürüyor.

Ekonomik otomobil imajlarını artık yeni teknoloji ve yüksek donanımlı şık dizayn otomobillerle aşan bu markalardan Skoda, ürün yelpazesinin üst diliminde yer alan modellerle otomobil severlerin gönüllerini fethediyor. “Ekonomik” imajlı markanın üst segmentte konumlanan ve fiyat fayda performans katsayısı yüksek otomobil satışları dikkat çekti. Şirket adeta “ekonomik” modellerle zenginleri tavladı.

Çek markanın Türkiye’de yükselen çizgisinin kaptan köşkündeki Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Çek davetinde bir yandan ev sahipliğini gösterirken, bir yandan da şirketlerinin yıl sonu planlarını anlattı.

Senyücel, kendisini “ortanın üstü iyimser” olarak tanımlarken, pazarın mevcut seyrini koruyacağı görüşünü savunduklarını dile getirdi.

“Halen yoldaki siparişleri ve yılsonuna kadar vereceğimiz sipariş adetlerinin çizgisini değiştirmeyi gerektiren bir durum yok. Kurdaki iniş ve çıkışlar bir şekilde dengelenecek. Şimdiden zam yapan firmalar dahi oldu.” dedi.

 

 

SKODA FİYATLARINDA 65-70 BİN LİRALIK ORTALAMA

Yüce Oto Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel, 1936 model Monte Carlo’nn önünde sorularımızı yanıtladı.

 

Dünyada “alt kesimin satın alabileceği bir otomobil markası olarak konumlanmasına karşın, Çek markanın Türkiye’deki başarısı üst segmentlerden geliyor. 22 bin adetlerdeki 2015 satışlarının 10 binlik dilimini kompakt edan Octavia oluştururken, yeni haliyle yollara çıkan Superb de ortalama 115 bin liradan alıcı buluyor.

Genel Müdür Senyücel, Skoda olarak Fabia tedariğinde sıkıntı yaşandığını ama nisan ayından itibaren bunun aşıldığına dikkat çekerken, şu detayları veriyor:

 

 

Skoda, amiral gemisi Superb’i yeniledi

 

“Türkiye’de itici gücümüzü Octavia ve Superb modellri oluşturuyor. Yeni Fabia ile benzili otomatik kombinasyonu güçlü olan aracın tedariğinde sorun vardı. Gezen ay bunu aytık ve satışlar 480 adetlere yükseldi. Bu devam edecek. Fakat biz Türkiye’de sattığımız araçların fiyat ortalamasını aldığımızda 65-70 bin lira seviyeleriyle karşılaşıyoruz. Süperb modelinde bu rakam 115 bin lira. Müşterilerimiz değerli ürünlerimizi, uygun fiyata ve yüksek donanımla satın almayı tercih ediyorlar. Yeni Fabia satışları ile rekabetin çok yoğun olduğu B hatchback segmentinde yer alıyoruz. İddialı değil ama farkı ve varlığı olan bir markayız burada.”

 

EN ÇOK SATAN 10. MARKA

 

Geçen yılı Türkiye’de en çok satan 10. marka olarak tamamlayan Skoda, bu yıl da aynı basamakta oturarak, satışlarını yükseltme hedefini koruyor. 2015 yılında 22 bin adetlerdeki satışlarını b yıl da en az aynı seviyede ama 25 bin adete de çıkabilecek azimle dile getiren marka, Yeni Kodiaq gibi güçlü SUV modelini 2017 yılına saklıyor. Yeni Yeti ise 2017 yılının nisan ayında yollara dizel-otomatik kombinasyonuyla çıkacak.

 

 

Skoda Kodiaq’a kamuflajlı tanıtım

 

Yeni Kodiaq’ın benzinli motorla yola çıkacak olması bir dezavantaj ama bunun rekabetçi fiyatla satışa çıkması yönünde işaretler alınıyor. Kurların mevcut seviyesinde Volkswagen Tiguan’dan 20 santimetre daha uzun olacak yeni Kodiaq’ın onunla aynı fiyattan satılması planlanıyor.

Yeni Kodiaq’ın rakipleri arasında Hyundai Tucson, Nissan Qashxai, Renault Kadjar, Kia Sorento ile Sportage yer alıyor. Skoda Türkiye özellikle Kia markasında uygun motor hacmini şık dizayn ve etkileyici büyüklükle Kia’nın 2.2 litre hacimli vergi vurgunu Sorento almak isteyenleri hedefleyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz