Ekonomik market zinciri elektrikli otomobil satacak

Ekonomik market zinciri elektrikli otomobil satacak. BIM, A101 gibi binlerce mağazalı zincir marketlerde scooter, elektrikli bisiklet satıldığı oluyor. Fakat Alman market zinciri bunun da ötesine gidiyor. Alman süpermarket zinciri Lidl ise bu adımı bir üst noktaya çıkarıyor. Avrupa’nın dört tarafında mağazalara sahip olan Lidl,  daha önceleri gerçekleştirdiği elektrikli bisiklet vb satış listesine; “hesaplı” elektrikli otomobilleri dahil ediyor. Aracın adı Çin menşeli Elaris Finn olarak açıklandı.

Aslında süpermarketlerle otomobil arasındaki ilişki yeni değil. Fransa’da Citroen, tamamen elektrikli ulaşım aracı AMI’sini pazarlamak için Fnac / Darty ile işbirliği yapıyor. Türkiye’de de yeterli tedarik olsa AMI BİM veya A101 gibi marketlerde satılır mı?

Elaris Finn, Tazzari Zero veya Think City gibi küçük elektrikli otoların halefi olabilir. 2.87 m uzunluğunda, iki kişiyi taşıyabilir. 48 beygir gücü ile 115 km/s hıza çıkabiliyor. Tabii ki, onu kullanmak için bir ehliyete ihtiyacınız var. Yüzde 100 elektrikli olan aracın pili 32 kWh ve bu da (üreticiye göre) 200 km menzil vaat ediyor. Küçük boyutlarına rağmen, aracı boş ağırlığı 930 kg’dır. araç, 1 saatte 30 kW’a kadar şarj edilebiliyor.

Ekonomik market zinciri elektrikli otomobil satacak

Aslında, Elaris Finn, Like2Drive aracılığıyla Almanya’da zaten mevcut ve 10.000 km ile bir yıl boyunca aylık 222 Avroya kiralanabiliyor. Hatta indirimsiz haliyle 20.330 Avro karşılığında satın alınabiliyor. Böyle bir araba için oldukça pahalı, değil mi?

Daha önce Like2Drive ile Lidl, Nissan Leaf’i 1 yıl boyunca ayda 279 Avro’ya kiralama projesi yürüttü. Like2Drive üzerinden doğrudan kiralama o zaman 50 Avro daha pahalıydı.

Elektrikli araç satış noktaları çeşitleniyor

Elektrikli ya da elektrikli olmayan otomobiller sunan daha fazla marka görmek ilginç. Fransa’da Citroen, AMI’sini pazarlamak için Fnac/Darty ile işbirliğine yöneldi. Online doğrudan satış veya kiralama ile dağıtım kanalları değişiyor ve geleneksel kanalların kendilerini yeniden icat etmesi gerekecek.

32 kWh ve 2 koltuk için 20.330 Avro, 26.8 kWh (230 km WLTP veya 305 km şehir içi) ve 4 gerçek koltuk sunan bir Dacia Spring’den 530 Avro daha pahalı. Her ikisi de Çin’de üretildiği için karşılaştırılabilir.

Elaris, Almanya’da yaklaşık 49.000 Avroya satılan; 400 km’den fazla menzile sahip bir SUV olan BEO gibi başka araçlar da pazarlıyor. Ayrıca 255 km için 16.000 Avro etiketli 2.80 metre boyunda küçük bir 2 koltuklu PIO da bu alanda seçenekler arasında.

Bu durumda Lidl’ın satışa çıkaracağı Elaris Finn nasıl bir şansa sahip olacak göreceğiz.

En ucuz Golf nerede? Otomobilde en ucuz ve en pahalı ülkeler

Leave A Reply

Your email address will not be published.