Ekonominin öncü göstergesi KOBİ hareketine Express çözüm

Türkiye ekonomisi için öncü gösterge kabul ettiği KOBİ’lerin araç talebi için Renault Express Van ve Express Combi modellerini pazara sunduklarını söyleyen Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş; lansmanda şunları söyledi:

Göreve geldiğimden bu yana Renault olarak ticari araç pazarında istediğimiz yerde olmadığımızı düşünüyordum. Konuyla ilgili uzun zamandır çalışıyoruz. Sonunda istediğimiz gibi iki modelle geldik. Çok iddialı iki versiyonu getirdik. 2022 yılı bayında da yeni Renault Trafic modelini getireceğiz. Yeni Kangoo için de çalışmalarımız sürüyor. Uygun teknik çözüme ulaşırsak, benzinli otomatik Kangoo modelini ithal edeceğiz. KOBİ’ler Türkiye gayrisafi milli hasılasının yüzde 35-40’lık kısmını oluşturuyor. KOBİ’ler için ticari mobilite önemli. KOBİ’lerin bu yöndeki talepleri ekonominin öncü göstergeleri arasında sayılabilir. BU pazardaki hareket, ticari araç pazarına yansır. Buz KOBİ’ler için hafta içi işe, hafta sonu özele uygun yeni bir seçenek sunuyoruz.

Berk Cagdas
Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş

Bayilerin filo satışlarını kontrol ediyoruz

Yeni Express Van ve Combi lansmanında buluştuğumuz Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş’a gündemdeki bayilere yönelik tüketici şikayetlerini de sorduk. Çağdaş konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Bayilerin filo araç satışlarını şasi noları ile takip ediyoruz. Hangi şirkete filo araç satıldığını şasi no ile kontrol ediyoruz fiilen. Eğer filo diye bayiye giden aracı başka bir yerde görürsek, bayiye faturayı kesiyoruz. Çip krizi, tedarik sorunları derken, çok sayıda araç kesintisine öğradık. Bu nedenle perakendeye gidecek aracın bir başka yerlerde olması bizi çok rahatsız ediyor. Ben göreve geldiğimi ilk günden bu yana bu konuyla mücadele ediyorum.”

Multimedya-sistemi-
 Bazı modellerde çip yokluğu yüzünden orijinal bilgi eğlence sistemi yerine ayrıca tedarik edilen uyumlu sistemler kullanılıyor.

2021 satışları 700 binlerde kalır

B yıl araç bulunurluğu konusunda çok büyük sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Çağdaş, “Yıl sonu pazar tahminim 700 bin adetlere geriledi. Olsa 850 bin adetlere çıkardı. Bizim satışlarımızda bu kısıtlılıktan etkilenecek.’ dedi.

Renault’nun Türkiye’de üretim yapmasına karşın, Mais’e istediği rakamlarda araç tedarik edemediği biliniyor. Özellikle çip yokluğu nedeniyle halen Renault modellerinin bir kısmı orijinal multi medya sistemi yerine şirket tarafından temin edilen uyumlu bir multimedya sistemi ile de satılıyor.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.