Enerji krizinin otomotive faturası 3 günde 1 milyar dolar

İran kaynaklı doğal gaz ithalatının kesilmesi otomotivde üretimi durduracak. Şimdilik 3 gün sürecek Elektrik kısıntısı nedeniyle otomotiv şirketleri üretimlerine ara verecek. Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre TEİAŞ’ın OSB’lerde en az üç gün elektrik kısıtlamasına gideceğini duyurması otomotiv sanayiini endişelendirdi.

Haberde, 24 Ocak 2022 itibariyle üretimine 3 gün ara verecek olan TOFAŞ Bursa fabrikasını, diğer üreticilerin izleyebileceği belirtiliyor. Elektrik kısıntılarının Ford Otosan, Hyundai, Man gibi üreticileri de etkilemesi beklentiler arasında. Esas karar ise pazartesi günü gelişmeler üzerine verilecek. Oyak Renault ise daha önce çip krizi nedeniyle üretime ara vereceğini açıklamıştı.

tofaş üretimi neden durdu
TOFAŞ Bursa tesislerinde elektrik kısıntısı nedeniyle üretime 3 gün ara veriliyor.

Elektrik kısıtlaması beklenmedik gelişme

Dünya Gazetesi’ne açıklama yapan Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Haydar Yenigün, “Beklenmedik bir gelişme olan doğal gaz yokluğu nedeniyle gerçekleşecek elektrik kısıntılarının otomotiv üretimine olumsuz etki yapacağını” söyledi.

TAYSAD BAŞkanı Albert Saydam ise 30 milyar dolarlık ihracat, 40 milyar dolarlık iç pazar büyüklüğüne sahip piyasa düşünüldüğünde 3 günlük üretim molası 1 milyar dolarlık fatura çıkarıyor görüşünü dile getirdi. Sorunun yabancı alıcılar tarafından da duyulduğunu söyleyen Saydam, “Başka tedarikçilere yönelebilirler” görüşünde.

Kaynak: BU haberde Dünya’dan AYsel Yücel’in haberinden yararlanılmıştır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz