Pandemi elektrikli araçlara yaradı! Elektrikli araç satışları 2020

Küresel otomobil satışları 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 16 düşüş gösterdi. Bunda tabii ki pandeminin büyük bir etkisi var. Diğer taraftan Uluslararası Enerji Ajansı‘nın (IEA) raporuna göre, dünyadaki elektrikli araç satışları 2020 yılında yüzde 41’lik artış yaşandı.

Dünyadaki elektrikli araç satışları 2020 yılında arttı

Uluslararası Enerji Ajansı‘nın (IEA) raporu, 2020 yılında tüm dünyada yaklaşık 3 milyon elektrikli otomobil satıldığını gösteriyor. Ayrıca bu sayılarla Avrupa, birlikte dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olarak bilinen Çin’i de koltuğundan etti.

Geri alım garantili elektrikli SUV MG ZS EV fiyatı!

10 yıllık hızlı büyümenin ardından IEA’nın tahmine göre, dünya yollarında 10 milyon elektrikli otomobil dolaşmaya başladı bile.

Rapor aynı zamanda kısa vadeli eğilimler için de iyimser bir tablo çiziyor. IEA, elektrikli araç satışlarının kısa vadeli görünümünün de oldukça parlak olduğunu açıkladı. 2021 yılının ilk çeyreğine baktığımızda, küresel elektrikli araç satışları, Çin’de yaklaşık 500 bin adet seviyesine, Avrupa‘da ise 450 bin adet seviyesine ulaştı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 140’lık bir artış demek. ABD satışları ise 2020 yılının ilk çeyreğinde, önceki yılın ilk çeyreğine göre iki kattan fazla yükseldi.

elektrikli araç

2020 yılında yeni araç tescillerinin yaklaşık yüzde 90’ını temsil eden, dünyanın en büyük 20 araç üreticisinden 18’inin, model portföylerini genişletme ve elektrikli araç üretimini hızla büyütme planlarının olduğu da yine IEA‘nın raporundaki dikkat çeken noktalar arasında. Bu arada otomobil üreticileri, 2020 yılında, yıllık yüzde 40’lık artışla 370 elektrikli otomobili tüketicilerin beğenisine sundu.

Raporda, tüketicilerin neden elektrikli araçlara yöneldiğine dair de bazı tahminler bulunuyor. Bunlardan biri, CO2 emisyon standartları ve sıfır emisyonlu araç zorunlulukları gibi düzenlemeler. Ayrıca bazı ülkelerde elektrikli araç satışları için de ek teşvikler mevcut. IEA’ya göre dünyanın dört bir yanındaki mevcut politikalar, bu 10 yıl boyunca sağlıklı bir büyümeyi beraberinde getirecek.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol konuyla ilgili şunları söyledi:

“İşi tek başlarına yapamasalar da, elektrikli araçlar dünya çapında sıfır emisyona ulaşma konusunda vazgeçilmez bir role sahip. İklim ve enerji hedefleri daha hızlı pazar alımları getirecektir. Hükümetler, pil üretimine, yaygın ve güvenilir şarj altyapısının geliştirilmesine yatırım yapmak için ekonomik kurtarma paketlerini kullanmalı ve elektrikli araçların benimsenmesi için gerekli zemini hazırlamalıdır”

2022 Honda Civic Sedan: 48 yıllık başarının devamı için yenilendi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.