Elektrikli Fiat 500 80 yıllık fabrikadan çıkacak

FCA elektrikli otomobil çalışmalarına kendi başına devam ediyor. Fiat elektrikli 500 modeli Torino’daki 80 yıllık Mirafiori fabrikasında 2020 yılında üretilmeye başlayacak. Proje için toplam 700 milyon Euro yatırım yapan Fiat, 500 BEV üretimi için yaklaşık 1.200 kişi tahsis edecek. Yeni montaj hattı yıllık 80.000 adet kapasiteye sahip olacak.

Torino’daki Mirafiori fabrikasında yaklaşık 20.000 kişi çalışırken 80 yılda fabrikadan 28,7 milyonun üzerinde araç bantlardan indi. Bugün hala faaliyette olan en eski Avrupa otomotiv fabrikalarından biri.

Mirafioride elektrikli otomobillere özel hat oluşturuldu. Sadece kaporta kısmında tam otomatik bir kaynak işlemine imkan tanıyan toplam 200 robot olacak. Test modellerin üretiminin yıl sonuna kadar başlaması planlanıyor.

Bir süre önce Renault ile özellikle elektrikli otomobilller ve otonom teknolojileri konusunda teknolojik destek almak amacıyla başlayan ortaklık görüşmeleri tamamlanamadan sona ermişti. FCA kapsamlı bir elektrikli araç filosu oluşturmak için İtalya’ya toplam 5 milyar Euro yatırım yapacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.