Elektrikli Fiat dönemi 500 km menzille başladı

Avrupa, son hızla elektrikli otomobil çağına koşuyor. Ve hiç bir otomotiv şirketi bu akışın dışında kalamıyor. Bunun son örneği Fiat’tan geldi. Bugüne kadar elektrikli otomobil konusundaki çalışmalarını fazla ön plana çıkarmayan İtalyan şirket, Cenevre’de elektrikli araç konseptinin üzerini sürpriz şekilde açıverdi.

İtalyan markanın 120’nci yaşına özel Fiat Concept Centoventi konsept otomobili ortaya çıktı. Bu yeni Fiat, eklenen yeni bataryalarının sayesinde tek şarjla 500 km’ye kadar yol alabiliyor.

Centoventi, İtalyaca’da 120 anlamına geliyor

Fiat bu otomobili, üretim sürecini basitleştirmek için sadece tek tip ve tek renk ile üretmeyi planlanıyor. Fakat satın alan kişi, ‘4U’ programını seçerek 4 farklı tampon, 4 farklı jant ve 4 farklı dış kaplama gibi farklar yaratabilecek.

Otomobil dış gövde renkleri, kabini, çıkarılabilir ve eklenebilir tavan parçaları ile bilgi-eğlence sistemi de dahil tamamen kendine özü bir şekilde oluşturulabilecek.

Üstelik buna batarya çözümleri de dahil ediliyor ve kolaylıkla konsepte ekstra pil yerleştirilebiliyor.

Güncellemeli mi, güncellememeli mi?

Özellikle akıllı telefonlarda karşımıza çıkan güncelleme ve sürüm yükseltme olayı bu otomobilde de karşımıza çıkıyor.

Konsept otomobili özel kılan en önemli özelliklerden biri de sürekli olarak güncellenebilmesi olacak. Fakat bu güncelleme biraz da kullanıcısına bağlı. Fiat Centoventi kullanıcının, yeni versiyon, özel seri veya makyaj gibi güncellemelerini beklemesi gerekmiyor. İstediği zaman arzu ettiği değişikliği yapabilecek.

Hızlı ve düşük maliyetli olacak

Fiat yetkilileri uygulamanın son derece hızlı olacağını ve düşük maliyetli yapısıyla dikkat çekeceğini açıkladılar. Sistemde şimdilik toplam 120 aksesuar bulunacak. İtalyan işi (İtalian Job) bir tada sahip olan Fiat Concept Centoventi, markanın “az daha çoktur” yaklaşımına ayna tutuyor.

Aracın parçaları yetkili satıcı tarafından araca monte edilecek. Bu parçalar tamponlar, polikarbon tavan, bagaj kapağı, özel gösterge tablosu ve bataryalar gibi kısımlar.

Ses sistemi, “Lingotto” gösterge paneli, kapı saklama alanları veya koltuk minderleri de dahil 114 aksesuar çevrimiçi ortamda satın alınarak, kullanıcı tarafından da montajlanabilecek.

Dahası bardak tutucu veya dosya tutucu gibi aksesuarlar örneğin araç sahibinin evinde, bayide veya işinde uzman bir matbaada 3D yazıcı ile oluşturulabiliyor.

Salone dell’automobile di Ginevra 2019 – Stand FIAT

Aracın içi buzdolabı kapaklarından ilham alınarak geliştirilmiş. Bu sayede saklama gözerinden hoparlörlere kadar kendinize uygun ayarlanabiliyor.

Modülerlik koltukların yerleşiminde de sürüyor. Minder ve başlıkların renk ve malzemesi kolaylıkla değiştirilebiliyor. Ön yolcu koltuğu bir sepet veya çocuk koltuğu ile yer değiştirebiliyor. Arka koltuklar kızaklar üzerinde ileri-geri kaydırılabiliyor. Sırtlık ise dönerek bagaj alanını büyütecek şekilde yer açabiliyor.

Sürücünün önünde, yenilikçi, tek parça bir dashboard konumlanıyor. Bu ön konsol bardaklıktan şişe tutacağına kadar birçok aksesuarla kişiselleştirilebiliyor.

Gösterge paneli ise iki farklı şekilde ayarlanabiliyor. Bunlardan ilki 10 inç büyüklüğündeki ekranla birlikte akıllı cep telefonunu sistemin kalbi haline getiriyor. İkinci yöntem ise 20 inçlik bir ekranı içeriyor.

Kullanıcılar bunun dışında ek bir ücret ödemeden, navigasyon, müzik, mesajlaşma, vb. işlevleri kullanmak için akıllı telefonlarını veya tabletlerini konsola sabitleyebiliyor.

Daha geleneksel bir çözüm arayanlar, gelişmiş ve tamamen dijital 20 inçlik ‘Lingotto’ gösterge panelini seçebilir. Böylece ‘Lingotto’ ekrana entegre edilen insan makine arayüzü dışında sinyal yardımcısı, kör nokta uyarı sistemi, fren sistemi ve batarya şarj durumu gibi güvenlik fonksiyonları devreye giriyor.

Cabrio tadı da vaat eden Fiat Centoventi üstü açık olarak yollara çıkıyor ve tabii ki isterseniz tavanını kapatabileceksiniz. Fiat Centoventi’de; iki renkli polikarbon tavan, kanvas tente tavan, entegre bagaj kutusu ve yenilikçi bir güneş paneline sahip tavan olmak üzere birçok farklı seçenek sunuluyor.

Söz konusu güneş panelinin ürettiği enerji ile park halinde aracın içi serinletiliyor ve arka kısımdaki yenilikçi dijital ekranı enerji ile besliyor.

Araç hareket halindeyken ‘Fiat’ logosunu gösteren bu ekran aracın durmasıyla sürücünün ‘messenger’ kodunu etkinleştirmesi halinde bir sosyal medya panosuna dönüşüyor.

Fiat Concept Centoventi; retro-futuristik menteşe ve kilitler, cep telefonlarını hatırlatan yeni çok işlevli ön konsol, ince koltuklar, renkli jant kapakları ve LED pil şarj göstergesi görevini üstlenen dikey ızgaralarına sahip ön panjur gibi her bir tasarım ayrıntısıyla Fiat tasarım unsurlarını yansıtıyor.

Kişiselleştirme Fiat Concept Centoventi’nin modüler batarya kitinde de devam ediyor. Araç standart olarak 100 km menzile imkân tanıyan bataryalarla donatılıyor. Daha uzun menzil gereksinimlerinde araç zeminine monte edilen ve her biri ilave 100 km menzil sağlayan üç adet daha batarya kiralanabiliyor veya satın alınabiliyor. Sürgülü bir kızak sistemi batarya kitlerinin hızlı ve kolay montajına imkân tanıyor. Ayrıca koltuğun altına da, kullanıcı tarafından sökülüp evde şarj edilebilen bir batarya daha monte edilebiliyor. Bu batarya ile birlikte elektrikli menzil 500 km’ye kadar çıkabiliyor. Bataryaların konumu ve montaj şekilleri aracın ağırlık dağılımını optimize etmek ve ağırlık merkezini düşürmek üzere tasarlanmış durumda ki bu da sürüş dinamiklerine katkı sağlıyor. Ön camın altında bulunan çoklu şarj yuvası merkezi konumuyla aracın her iki yanından erişimi kolaylaştırıyor. Başka araçları şarj etmek gibi enerji paylaşımı için de kullanılabilen sistem, entegre kablo makarasıyla bagajda bir kablo taşıma gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.