Elektrikli Ford! dizel ve benzinli motorları bırakacağını açıkladı

Elektrikli araçların çekiciliği artarak devam ediyor. TESLA’nın big tech şirketlerin 1 trilyon dolarlık değerine yaklaşması, geleneksel üreticileri de heyecanlandırdı. Mercedes, Volkswagen, PSA gibi devlerden sonra Ford da elektrikli araç pazarının gelecek kârlılık için en iyi yol olduğunu inandığını açıkladı. Elektrikli Ford, benzinli ve dizel motorlu modellerinin sonunu gösterdi. İlk elektrikli binek aracı için Köln’ü gösteren Amerikalı şirket, ticari araçlar için başrolü Türkiye’ye verdi.

  • Ford, Avrupa’daki binek araçlarının tamamını 2026 ortasına kadar tam elektrikli veya şarj edilebilir (plug-in) hibrit versiyonlara çevirecek. ile sunacağını ve 2030 itibarıyla da tam elektrikli olacağını duyurdu.
  • Amerikalı marka, 2024 yılında Avrupa’daki ticari araç modellerinde tam elektrikli veya şarj edilebilir hibrit versiyonlar çıkarmış olacak. Bu konuda en büyük sorumluluğun Ford Türkiye’de olacağını gösteriyor. Çünkü bu araçların üretiminin büyük kısmı Türkiye’deki Ford tesislerinde gerçekleşiyor.
  • 2030 yılında Avrupa’daki ticari araç satışlarının üçte ikisinin tam elektrikli veya şarj edilebilir hibrit olması bekleniyor.

  • Ticari araçların Avrupa’daki büyüme ve kârlılığının odağında olduğunu vurgulayan Ford, bu amaçla önümüzdeki dönemde yeni ürün ve hizmetler sunmaya devam edecek, Volkswagen ile stratejik ittifakından güç alacak.
  •  Ford’un Avrupa’da üretilecek ilk tam elektrikli binek aracı, Köln fabrikasında 2023’te hattan inecek.

Avrupa organizasyonlarını tamamen yeniden yapılandırdıklarını söyleyen Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, “Şimdi tam elektrikli bir geleceğe doğru hızla yol alıyoruz.” diyor.

Avrupa’nın ticari aracı Ford’dan soruluyor

Ford, 2020 yılında altıncı kez Avrupa’nın en çok satan ticari araç markası oldu.

Avrupa’da satılan Ford ticari araçların yüzde 71’i, Transit modellerinin ise yüzde 83’ü Türkiye’de üretiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.