Yeni JAGUAR I-Pace ile tek şarjla 500 km

Dizel otomobil üretiminin sonu göründükçe, elektrikli otomobillerin piyasaya çıkışı artıyor. Fiat bile 2022 yılında dizel motorlu binek otomobil üretimini terkedeceğini açıkladıktan sonra geriye ne kalıyor?
Otomobil şirketleri yavaş yavaş elektrikli otomobilleri için kabloları, prizleri hazırlayın çağrısı yapıyor. Şehir elektrik şebekelerinin bir anda yüzbinlere kullanıcı rakamına ulaşılsa, altından kalkamayacağı elektrikli otomobil filolarına ise daha zaman var. Ama yollara çıkmaya başladılar.
Jaguar ve Land Rover 2018’de Türkiye’de yeni modellerle atağa geçmeye hazırlanıyor. 2 markanın da distribütörlüğünü yürüten Borusan Otomotiv’in önümüzdeki temmuz ayında ithalatını başlatacağı yepyeni bir araç var ki, yeni çağın habercisi: Yüzde 100 elektrikli Jaguar I-Pace. Bu, Türkiye planları yapan Tesla için hiç de iyi bir haber olmasa gerek.
Tork kuvveti, dört çeker özelliği ve aerodinamik tasarımı ile Jaguar I-Pace 100 km/s hıza yaklaşık 4.8 saniyede ulaşabiliyor. 5 tam boy koltuklu araçta bagaj alanı ise 530 litre seviyesinde.
Uzunluğu 4680 mm olan I-Pace’in iki elektrikli motoru 700 Nm’lik anlık torkla birlikte 400 hp güç üretiyor ve tek bir şarjla 480 km mesafe kat edebiliyor. Aracın  son hızı 200 km ile sınırlı. Aracın motoruna 90 kWh gücünde lityum ion pil hücreleri enerji sağlıyor.
Türkiye fiyatının 90 bin euroya yakın olması bekleniyor. Türkiye’de 3 donanım paketi seçeneğiyle satılacak. Borusan Otomotiv bu yeniliklerle 2018’de yaklaşık 2.200 Land Rover ve 700 adet Jaguar satışı öngörüyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.