Karsan’ın, BMW altyapılı ilk elektrikli otobüsü 2019’da yolda

Otonom ve elektrikli araç yarışı otobüs ve kamyon gibi büyük hacimli araçların yer aldığı ticari araç sınıfına sıçradı. Bu savaşta otomobilde yapamadığımızı yapma yansı doğuyor. Türk şirketi Karsan, ilk elektrikli otobüsünü önümüzdeki günlerde Almanya’da yapılacak Ticari Araç Fuarı’nda sergileyecek. Lansman sonrası araç seri üretime kısa sürede hazır hale getirilecek ve 2019’da yollara çıkabilecek. Detaylar yazının devamında…
Bursa’da yer alan iki fabrikasında üretim yapan Karsan, 8.1 metrelik şehir içi yolcu otobüsü Atak’ın elektrikli versiyonuna ilk kez IAA Hannover Fuarı’nda dünya lansmanı yapacak. Yenilikçi çizgileriyle farklılaşan Atak Electric, 2,5 saatte şarj olabilen ve 300 km’ye kadar menzile sahip tamamen elektrikli altyapısıyla rekabette kendine şans arayacak.
BMW ile aynı altyapıyı kullanan Karsan Atak Electric, 2019 yılının yaz aylarında yollarda olacak. Karsan CEO’su Okan Baş, “Atak Electric, Karsan AR-GE ekibinin BMW ile birlikte, BMW’nin binek otomobillerinde kullandığı teknolojik altyapıyı kullanarak endüstriyelleştirmek üzere geliştirdiği bir prototip ve Hannover Fuarında da bu prototipi ilk kez gösteriyoruz. Bu prototipi Karsan, yüksek teknolojik altyapı kullanarak; çok kısa sürede seri üretime geçebilecek şekilde geliştirdi” diyor.
230 kW güç ve tam 2.400 Nm tork üreten tamamen elektrikli motor, sıfır emisyon ve sessizlik özelliğiyle birlikte yüzde 24 eğimli yol koşullarında da düz yol performansı vaat ediyor. BMW tarafından geliştirilen 5×44 kWs’lik batarya sistemiyle toplamda 300 km’ye kadar menzil sunan Karsan Atak Electric, sadece 2,5 saatte hızlı şarj olabiliyor.
Panoramik ön görüş alanı, ergonomik kokpiti ve tamamen dijital gösterge tablosu ile sürücüsüne de konfor vaat eden 57 yolcu kapasitesine sahip Karsan Atak Electric’te, karoser yüksekliğini ayarlamaya imkan tanıyan Elektrik Kontrollü Havalı Süspansiyon sistemi de var.
Hedefte Batı Avrupa ülkeleri var Karsan Atak Electric’in sahip olduğu ileri teknolojiyle yüksek verimlilik ve konfor vaat ettiğini söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Atak Electric, 300 km’ye kadar olan menzili ile  hizmet saatleri içerisinde aracı şarj etmek için bekleme yapmaya gerek kalmıyor. Kesintisiz şekilde hizmet verebiliyor. Atak Electric, için öncelikli hedefimiz ise Batı Avrupa ülkeleri pazarı olacak” ifadelerini kullandı.
Leave A Reply

Your email address will not be published.