Elektrikli otoların menzili 400 km’ye çıkıyor

Elektrikli otolarin menzili BMW Renault Mitsubishi Bosch

 

 

Elektrikli araçarda en önemli osurn olan menzil konusunda yeni teknoloji geliştirmek üzere dünyanın üç büyük şirketi ortaklık içine girdi.

Elektrikli araçların pil kapasitelerini mevcudun iki katına çıkaracak teknoloji için kurulan şirket, pil teknolojisini geliştirmeyi hedefliyor.

Bosch, GS Yuasa ve Mitsubishi Corporation ortaklığı, elektrikli araç pillerinin kapasitesini iki katına çıkartıyor

Robert Bosch GmbH, Kyoto merkezli GS Yuasa International Ltd. ve Tokyo merkezli Mitsubishi Corporation, ortak girişimle yeni bir şirket kurdu.

Merkezi Almanya’nın Stuttgart şehrinde bulunan Lithium Energy and Power GmbH & Co. KG adlı şirket, yeni nesil lityum-iyon pil teknolojisi geliştirecek.

 

Lityum-iyon pillerin etkinliğini artırarak elektrikli araç pillerinin kapasitesini iki katına çıkarmak amacıyla kurulan şirket, önümüzdeki 10 yıl içinde elektrikli araçların kapsama alanı genişleyerek başarılı bir kitle ürünü haline geleceğinden yola çıktı.

 

Yeni pillerin devreye girmesiyle bir dolumda 10 TL civarı elektrik ücreti ödenerek, 400 km yol almak mümkün olabilecek. Halen mevcut araçlar 150-200 km menzile sahip. Bu yüzden kitlesel elektrikli araç kullanımı mümkün olamıyor. Ve bu tür araçların fiyatları satın alınabilir hale inemiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.