Elektrikli otomobil satışları son 3 ayda içten yanmalıları geçti

Avrupa otomobil satışlarındaki genel düşüşe rağmen, elektrikli otomobil satışları 2022 yılında yeni bir seviyeye ulaştı.

Elektrikli araç (EV) endüstrisindeki ivme önü kesilmez şekilde artıyor. Özellikle son 2 yıl içerisinde EV’lere olan talebin artış gösterdiğine tanık olduk. Tüketiciler, bir zamanlar sorun olarak görülen menzil ve şarjı yavaş yavaş kabullenirken; hükümetler de teşvik amaçlı düzenlemeleri devreye alıyorlar. Bunların yanı sıra Ar-Ge, şarj altyapısı ve tüketici bilinçlendirme programları gibi girişimler; EV endüstrisinin güçlü bir ekosistem haline gelmesine yardımcı oluyor. Avrupa Birliği’nin 2022 yılı elektrikli araç satış verileri de yükselişi destekliyor.

Elektrikli araçlar, ilk kez geride bıraktı

Elektrikli otomobil satışları, ACEA verilerine göre 2022’de Avrupa Birliği’nde yeni bir pazar payı rekoru kırdı.

BEV’lerin (bataryalı elektrikli araç) pazar payı 2021’e kıyasla 3 puanlık bir artışla yüzde 12,1’e yükseldi. Geleneksel benzin ve dizel yakıt türleri güç kaybederken, yüzde 22,6’lık pazar payına ulaşan hibrit otomobiller için de güçlü bir yıl oldu. Avrupa Birliği otomobil satışlarının yarısından fazlasını 2022 yılında elektrikli araçlar oluşturdu.

AB’nin BEV satışları yılın son çeyreğinde yüzde 31,6 artarak 406 bin 890 adede yükseldi. Plug-in hibrit otomobil satışları (PHEV), yüzde 29,5’luk bir artış gördü. Hibrit elektrikli araçlar (HEV’ler) ise 2022 yılının son çeyreğinde 2021’in aynı dönemine göre yüzde 22,2 artışla 545 bin 316 adede ulaştı.

Alternatif yakıtlı araçlar, toplamda 1,3 milyonun üzerinde satışla, yılın son çeyreğinde AB otomobil pazarının yarısından fazlasını (yüzde 53,1) oluşturdu. Almanya, en çok satışın gerçekleştirildiği ülke olurken Fransa ikinci sırada yer aldı.

Togg’un Avrupa mücadelesi güçleşiyor

Türkiye’nin yerli ve milli aracı Togg, uzun bir süredir yollara çıkmaya hazırlanıyor. Prototip geliştirildi, fabrika kuruldu, blockchain gibi yeni teknolojilerle donatılması için iş birlikleri yapıldı ve banttan da indi. Neredeyse her şey hazır ve Togg yollara çıkmak için gün sayıyor.

Mart ayı sonunda piyasaya sürülmesi beklenen Togg, Volkswagen, Renault, Citroen ve birçok dev otomobil üreticisinin elektrikli modelleri ile rekabete ortak olacak. Ancak Avrupa satışları, 2022 yılında toplam 8 bin 210 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşen Türkiye’ye göre çok ileride. Bu da ilk olarak Türkiye’ye, sonrasında da Avrupa’ya açılacak olan Togg için mücadelenin zorlu olacağının sinyallerini veriyor.

Togg, 300 ve 500 km menzil seçenekleri sunan iki batarya seçeneği ile satılacak. Bu araçlardan 500 km menzilli üst versiyon 0-100 hızlanmasını sadece 4.8 saniyede tamamlayabiliyor. Ekonomik versiyon 300 km menzilli Togg C-SUV ise bu mesafeyi 7.6 sn gibi yine rekabetçi bir sürede yakalayabiliyor.

Togg modellerinin ismi ne olacak ve özellikleri neler?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.