Elektrikli otomobil yarışı PURE-ETCR 2022’de Türkiye’ye geliyor!

Elektrikli otomobil yarışı PURE-ETCR

Daha önce dünyada çok sevilen WRC (World Rally Championship), Formula 1 ve MotoGP benzeri uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan Türkiye, yeni müsabakalara kucak açıyor. Tamamen elektrikli otomobillerin kıyasıya mücadele ettiği yepyeni bir uluslararası motor sporları yarışı olan PURE-ETCR (Elektrikli Binek Otomobil Dünya Kupası), 2022 yılında Türkiye’ye geliyor.

İlk kez bu yıl düzenlenen ve geleceğin önemli uluslararası motor sporları organizasyonlarından birisi olarak gösterilen PURE-ETCR; FIA ve Discovery Sports Events arasındaki anlaşmayla önümüzdeki yıl bir dünya kupası olarak gerçekleşecek. 2022’den itibaren ise yarışlar FIA eTouring Otomobil Dünya Kupası olarak adlandırılacak.

Önümüzdeki yıllarda birçok markanın ve ev sahibi ülkenin katılacağı, dev otomobil firmalarının rekabete katıldığı WTCR’nin (World Touring Car Cup) elektrikli otomobil versiyonu olan PURE-ETCR 2022 yarışlarını Türkiye’de izleyebileceğiz.

Üreticilerin son teknoloji elektrikli otomobillerinin yarış versiyonlarını, otomotiv sektörünün geçirdiği elektrikli dönüşüm ile motor sporlarını buluşturan PURE-ETCR’nin Türkiye’ye gelmesini sağlayan ise EMSO Sportif isimli Türk şirketi oldu.

elektrikli otomobil yarışı Pure-etcr

“Elektromobiliteyi teşvik eden vizyoner bir organizasyon”

PURE-ETCR’nin Türkiye’ye gelmesini sağlayan Mazda Türkiye’nin eski pazarlama müdürü Emso Sportif’in CEO’su Mert Güçlüer; “Elektrikli otomobil yarışı PURE-ETCR, heyecanın tavan yaptığı bir mücadeleyi sürdürülebilirlik uygulamalarıyla buluşturan son derece vizyoner bir organizasyon. Elektromobiliteyi teşvik etme, çevreyi koruma ve sürdürülebilirliği yaygınlaştırma gibi birçok misyonu bulunuyor. PURE-ETCR’de üreticilerin pazarla buluşturduğu yol otomobillerinin yarış versiyonlarının yer alması ise motor sporlarına ilgi duyanlar için heyecanı artırıyor.”

“Geçtiğimiz yıl 5 farklı ülkede düzenlenen PURE-ETCR, 127 ülkeden canlı olarak yayınlanıyor. Yarışların 2,7 milyar haneye ulaşma potansiyeli bulunuyor. Böylesine büyük potansiyeli olan ve önemli mesajlar veren bir organizasyonun 2022’de Türkiye’de gerçekleşecek olmasını çok değerli buluyoruz. Önümüzdeki yıl Türkiye’deki motor sporları meraklılarını bambaşka bir deneyim ve oldukça heyecan verici bir müsabaka bekliyor” dedi.

Mert Güçlüer Köşe Yazıları

Elektrikli Otomobil Yarışı PURE-ETCR Hıza Odaklı!

İlk kez 2021 yılında düzenlenen PURE-ETCR yarışları bu sezon İtalya, Belçika, İspanya, Danimarka ve Fransa’da gerçekleşti. Önümüzdeki yılda da bu yeni rekabetçi yarışı Türkiye’de canlı takip edebileceğiz.

Henüz yalnızca Alfa Romeo, Cupra, Hyundai’nin yer aldığı ve MG’nin de elektrikli otomobilleriyle dahil olması beklenen organizasyonda; 350 beygir güç sınırlandırması bulunan WTCR yarışlarının aksine daha güçlü otomobiller kullanılıyor.

Bir ETCR otomobili, 65 kWh batarya kapasitesiyle 500 kW güce yani 680 HP’ye ulaşabiliyor. Ortadan motorlu ve arkadan itişli olan bu otomobiller, 0-100 km/s hızlanmasını ise 3,2 saniyede gerçekleştiriyor.

Standart touring yarışlarından farklı olan PURE-ETCR yarış formatı; birkaç tur kısa yarış ve finale giden bir eleme süreci ile rallikross formatına oldukça benzer. Battles (Savaşlar) denilen bireysel yarışlar, bir açılış kapısından başlatılıyor ve sadece birkaç tur sürüyor. Her sürücünün pozisyonu geri almaya çalışmak için bir ‘push-to-pass’ güç artışı ve daha küçük bir ‘fightback’ artış hakkı vardır. Savaşlar arasında ise arabalar yeniden şarj edilebilmek üzere merkezi enerji istasyonuna geri dönerler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz