Elektrikli otomobiller 5 dakikada şarj edilebilir mi?

Elektrikli otomobiller ve geleneksel içten yanmalı araçlar arasındaki fiyat uçurumunun hızla kapanması ve şarj sürelerinin potansiyel olarak düşmesiyle birlikte; elektrikli araç sahipliğinin önündeki son büyük engeller aşılmaya hazırlanılıyor.

Elektrikli otomobiller 5 dakikada tamamen şarj edilebilir mi? BP, Samsung ve Daimler gibi dev markalardan yatırım alan İsrail’li StoreDot şirketi, tam olarak bunu gerçekleştirdi.

Pilin içindeki grafitin metaloid nanopartiküller ile değiştirilmesi; StoreDot’un pilinin çok daha hızlı olan üstün şarj oranlarına izin veriyor. StoreDot’un geliştirdiği aşırı hızlı şarj (XFC) pili aynı zamanda bir lityum iyon tasarım olduğu için maliyet konusunda da oldukça avantajlı.

Yukarıdaki videoda görebileceğiniz gibi, birinci nesil batarya, iki tekerlekli bir elektrikli scooter’da, sadece beş (5) dakikada yüzde 15’ten yüzde 100’e kadar şarj edilebiliyor.

Artık tek engel, StoreDot’un yeni pillerinin yetenekleriyle çalışması için; yeni elektrikli otomobiller, yükseltilmesi gereken mevcut şarj istasyonları ve ızgaralar.

StoreDot CEO’su Dr. Doron Myersdorf; “Elektrikli araçlarda kullanılmak üzere silikon bir yapıda olan ikinci nesil anot pili, bu yıl içinde piyasaya sürmeyi hedefliyoruz.” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.