Elektrikli araç satışlarında Avrupa’nın zirvesinde bir Fransız var

Türkiye’de Ford Otosan’ın 20,5 milyar TL tutarında yatırım açıkladığı elektrikli araç pazarı Avrupa’da hızla büyüyor. Öngörüler 10 yıl içinde elektrikli araç satışlarının içten yanmalı motora sahip araçları yakalayacağı yönünde.

Otomotivde 100 yılda bir yaşanan köklü değişimlerden biri bu 10 yılda yaşanacak. Otomotiv devleri de bu döneme hazırlanıyor. Ama Avrupa’da toplam pazarın yüzde 10’u elektrikli araç satışlarından oluşmaya başladı bile.

Avrupa elektrikli araç piyasasının liderliğini bu işe erken giren Renault yapıyor. Elektrikli Renault satışları 2019 yılına göre yüzde 80 arttı ve 100 bin sınırına yaklaştı. Fransa’da devlet elektrikli araç alacaklara 7 bin avro destek veriyor.

Renault’nun ilk elektrikli SUV’u hangi ülkede üretiliyor?

Elektrikli Renault satışları 11 ayda 100 bin sınırında.

Elektrikli Renault Zoe başrolde

Fransız otomotiv devi Kasım 2020’nin sonuna kadar 95.985 adet elektrikli araç sattı ve bu rakamla Avrupa elektrikli araç pazarında lider konumunu sürdürdü. Geçen yıla göre bu rakam, yüzde 80’lik artış anlamına geliyor. 

2019 yılında yollara çıkan üçüncü nesil ZOE, Avrupa’da en çok satılan 1 numaralı elektrikli binek otomobil olmaya devam ediyor.

Ocak 2020’den bu yana geçen 11 ayda 84 binden fazla Zoe satıldı. Zoe satışları 2019’a kıyasla neredeyse iki katına çıktı. ZOE bu nedenle Fransa, Almanya, İtalya, İspanya veya Portekiz gibi ülkelerde lider elektrikli otomobil durumunda. Piyasaya sürüldüğünden bu yana Avrupa’da 268 binden fazla ZOE satıldı.

Hafif ticari araçlarda elektrikli motor zamanı

Elektrikli Renault satışları içinde ikinci önemli paya sahip olan Renault Kangoo Z.E. modeli de 2010’dan beri en çok satılan elektrikli hafif ticari araç olmaya devam ediyor.

8,498 Kangoo Z.E. Kasım 2020’nin sonuna kadar trafiğe kaydedildi ve satılan her üç elektrikli hafif ticari aracın biri Kangoo ZE oldu. 57.595 adet Kangoo Z.E. 2010’dan beri Avrupa yollarına çıkmış oldu.

Elektrikli Kangoo ZE satışları 10 yılda 50 bin adeti geçti

Yeni piyasaya sürülen yeni Twingo Electric, Avrupa’da 1.760 tescilli A segmenti elektrikli araçlar için yeni bir referans oluşturuyor.

Twingo Electric ortalamada 190 km’lik, şehir içinde ise 270 km’ye kadar çıkan menzili sayesinde günlük işe gidiş gelişler için en iyi çözümlerden biri olarak sunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz