Elektrikli süpürgeci Dyson, otomobil üretecek

Elektrikli otomobil dünyası, milyarderlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Amerikalı Elon Musk, Çinli Shifu Li gibi son dönem otomobil markası sahibi olma sevdalılarının yanına son olarak İngiliz paund milyarderi Sör James Dyson eklendi. Dyson, bu iş için 2,5 milyar sterlinlik ütçe ayırdı ve yılda 10 bin adetlik elektrikli otomobil üretimi hedefliyor. Rakip olarak Tesla., Porsche ve Jaguar gibi üst segment markaları görüyor. Türkiye4nin de milli otomobil adıyla proje geliştirmek istediği bir dönemde İngiliz milyarderin öyküsüne ve çalışmalarına göz atalım.

1947 yılında İngiltere’de dünyaya gelen ve kendi adına üniversite açan Sir James Dyson Singapur’da otomobil yatırımı kararı verdi.

Sir James Dyson kimdir ?

Bugün milyarların sahibi olan Sir Dyson, siklon teknolojisi adını verdiği bir teknolojiyle ilk

DYSON Başkanı İngiliz milyarderin yeni rüyası otomobil.

toz torbasız elektrikli süpürgesini icat etti.

Yaşamının ilk dönemi zorluklarla geçen günümüz milyarderinin 1980’li yıllarda öğretmen olan eşinin maaşı ile tasarımlarını yapabildiği biliniyor.

Başlangıçta İngiltere’deki elektrikli süpürge toz torbası üreticilerinin tekeliyle karşılaşan ve bu nedenle önce Japonya’da satışa çıkan yeni nesil elektrikli süpürgeler Sir Dyson’ına milyarderlik yolunu açar.

İngiltere’nin tasarım ve araştırmaya en çok para harcayan kuruluşlarından olan Dyson robotik mühendislik ve yapay zeka  gibi bir çok alanda yüzlerce milyon sterlinlik yatırımlara sahip.

Dyson otomobili nasıl yapacak?

Mühendislik çalışmalarına başlanan Dyson elektrikli otomobilin yüksek teknoloji ürünü olmasına çalışılıyor. Premium segment olarak başlangıçta Tesla, Jaguar ve Porsche gibi markalarla rekabet etmesi planlanıyor.

Dyson öncelikle 10 bin adetlik otomobil üretmeyi planlıyor. Buradaki en büyük silahları ise katı pil tasarımı konusundaki uzmanlıkları olarak gösteriliyor. Bu sayede mevcut elektrikli otomobillerin menzillerinin ok daha üzerine çıkabileceklerini iddia ediyorlar.

Dyson otomobilleri elektrik süpürgeleri gibi uzay araçlarını andıran tasarımlara mı sahip olacak?

Dyson otomobili ne zaman yollarda olacak?

Son yıllarda mühendislik tasarımı devam eden ve diğer markalardan farklı olarak katı pil teknolojisi üzerine yoğunlaşan Dyson mühendisleri ilk siklon süpürge gibi bir devrim peşindeler. Fabrikanın alt yapısı ve inşaatı için 2 buçuk milyar sterlinlik yatırımın startı verildi ve tesisin 2021 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Otomobili nerede üretecek?

İngiliz markası olsa da Sir James Dyson’ın bir dergiye yaptığı açıklamada “Uzak Doğu’yu kendimize yakın görüyoruz” cümlesi ile merkez üssün İngiltere ama üretimin Çin’de olması ihtimalini akıllara getirdi.

Tesla’dan daha fazla premium olma iddiası ile katı pil teknolojisi üzerine yapılan milyonlarca sterlinlik araştırmalar Dyson’ı hedeflediği noktaya getirebilecek mi? Dyson elektrikli otomobillerini 2020’lerden sonra yollarda görebilecek miyiz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.