Elektrikli ve otonom tork canavarı Audi AI: TRAIL

Frankfurt Otomobil Fuarı ilk gününü tamamladı. Fuarda ev sahiplerinden Audi de ilginç modelleriyle eksik katılımcıların açığını doldurmaya çalışan markalardan oldu. Elektrikli ve otonom tork canavarı Audi AI: TRAIL karşınızda.

Markanın elektrikli ve otonom otomobil alanında ne yapacağını gösterenAI konsept ailesinin en yeni üyesi olan off-road konsepti AI: TRAIL’in dünya lansmanını gerçekleştirdi.

Alman markanın standındaki 30 otomobilden 17’si ilk kez sergileniyor. Bunlar arasında yeni A4 ve Q7’nin versiyonları, A1 citycarver ve Q3 Sportback, yeni Audi RS 6 Avant ve markanın Formula E’deki oyuncusu yenilenmiş FE06 gibi farklı ve dikkat çekici otomobiller bulunuyor.

Audi pavillondaki konsept otomobil ailesi AI’ın (Audi Intelligence) off road yaklaşımı olan AI: TRAIL farklı yapısıyla dikkat çekiyordu. AI Serisi’nin Aicon, AI:ME, AI:RACE’den sonra dördüncü üyesi olmuştu: AI:TRAIL.

Quattro ve her tekerinde birer adetten 4 motor olan helikopter kabinli AI:TRAIL nasıl bir araç? Arazide sürüş asistan ordusuyla sürücüsüne yardımcı olan otomobil, yolda 4’üncü seviyede otonom sürüş teknolojisine sahip. Dört kişinin oturabileceği AI:TRAIL, bir helikopter kabinini anımsatan kokpiti ve cam tavanı ile geniş bir görüş açısıyla farklılaşıyor.

Hi-Tech çelik, alüminyum ve karbon fiberden oluşan gövdesi, aracın pil dahil sadece 1750 kilogram olmasını sağlarken, sağlamlık ve çevikliği de beraberinde getiriyor.

Maksimum 500 km menzile sahip. Arazi ve asfalt yol koşullarında lityum iyon pilleri 400 ila 500 kilometre menzil gösteriyor. Çok zorlu arazi koşullarında bu menzil 250 kilometreye kadar inebiliyor.

4.15 metre boyundaki AI:TRAIL, 34 santimetre yüksekliğinde. 22 inçlik tekerlekleri ile yarım metrelik sulu alanlardan geçebiliyor. 429 HP gücündeki konsept otomobil, 1000 Nm tork üretebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.