Elektrikli VW ID3 ilk müşterisiyle buluşuyor

Volkswagen’in tamamen elektrikli model ailesi ID’nin ilk üyesi ID.3, Berlin’de düzenlenen bir etkinlikte ortaya çıktı. Kısa bir süre önce test görüntülerini yayınladığımız ID.3’ün dünya prömiyeri, Eylül ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleşlecek.

Volkswagen’in bu modele ID.3 adını vermesinin iki nedeni bulunuyor: İlki, markanın ve genel olarak otomotiv sektörünün sınıflandırma sisteminde kompakt otomobillerin segmenti 3 olarak adlandırılıyor. Yani en yakın rakibi Golf!

İkincisi ise, ID.3 model lansmanının; marka tarihinde Beetle ve Golf’un ardından stratejik öneme sahip üçüncü bölümü açtığı kabul ediliyor. 

Volkswagen’in Avrupa genelinde ön sipariş almaya başladığı model; 330 ile 550 kilometre menzil aralığında 3 farklı batarya seçeneği ile satışa sunulacak.

İlk teslimat 2020 yılında 

Volkswagen, ID.3’ün 30 bin adet ile sınırlı ID.3 1ST adlı ilk seri üretim versiyonunu; 420 km’lik (WLTP) bir menzile sahip olacak şekilde dört renk ve üç versiyon ile satışa sunacak.

Tüm versiyonlar ses kontrolü ve navigasyon sistemi dahil olmak üzere kapsamlı konfor özelliklerine sahip olurken; ID.3 1ST Plus, ek olarak IQ Light ve çift renkli iç ve dış tasarımla yola çıkacak.

ID.3 1ST Max ise panoramik cam tavan ve arttırılmış gerçekliğe sahip ön cama yansıyan bilgilendirme sistemi Augmented reality head-up display gibi yenilikler barındırıyor.

Volkswagen, ön rezervasyon yapan müşterilerine, ID.3 1ST otomobilleri için ilk sene boyunca; 2200 KW’a kadar ücretsiz elektrik enerjisi alma olanağı sunacak.

Kullanıcılar araçlarını, We Charge adlı Volkswagen şarj uygulamasına bağlı tüm halka açık şarj noktalarında; Volkswagen’in de yer aldığı Avrupa çapındaki IONITY’yi kullanarak da şarj edebilecekler.

ID.3 1ST üretimi planlanan şekilde 2019 sonunda başlayacak ve ilk otomobiller 2020 yılı ortasında müşterilere teslim edilecek.

Elektromobilty’e 9 milyar Euro yatırım 

Volkswagen 2025 yılına kadar 20 farklı elektrikli modeli piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bu süreçte 10 milyon adet elektrikli otomobil satmayı hedefliyor. ID.3’ü Volkswagen’in diğer elektrikli modelleri SUV ID. CROZZ1, ID. BUZZ1 ve sedan VIZZION1 takip edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz