Elon Musk açıkladı: Halkın Tesla’sı Model 2 ne zaman gelecek?

Sektöre damgasını vuran çip krizi sorunlarını aşarak rekor karlar açıklayan Tesla’nın gelecek planları kriz esintilerine kapıldı. Geçtiğimiz dönemlerde uygun fiyatıyla “Halkın Tesla’sı” olarak gündeme gelen Model 2 (Model Q) için Tesla CEO’su Elon Musk’tan açıklama geldi. Mevcut modellerini Türkiye pazarına getirmeye hazırlanan Tesla tarafından uygun fiyatlı Model 2’nin şirketin öncelikleri arasında olmadığını belirtildi.

Tesla’nın üç aylık rakamlarının açıklandığı konferansta; 25 bin dolardan daha düşük bir fiyata elektrikli otomobil projesinin öncelikleri arasında olmadığı söylendi.

Uygun fiyatlı Model 2 veya Model Q adıyla uzun bir süredir üretileceği iddia edilen “Halkın Tesla’sı” hakkında soru sorulan Elon Musk; “Şu anda 25 bin dolarlık model üzerinde çalışmıyoruz. Belirli bir adımdan sonra üreteceğiz, ancak dürüst olmak gerekirse şu anda yapacak çok fazla işimiz var” dedi.

2022 yılında da Model 2 de dahil yeni Tesla modeli tanıtılmayacağını sözlerine ekleyen Musk;”Elektrikli pikap “Cybertruck”ın bu yıl seri üretime hazır olmayacağını da doğruladı.

İddialara göre Tesla Model 2, yaklaşık dört metre uzunluğunda küçük bir araba olacak ve Brandenburg’daki Grünheide’deki yeni tesiste üretilecek. Fakat Tesla şu anda önceliğini, sınırlı çip tedarikini optimize etmek ve Austin, Teksas ve Berlin, Almanya’daki yeni Gigafactory’lerin inşaatını tamamlamaktan yana kullanıyor.


Leave A Reply

Your email address will not be published.