Elon Musk bitcoin ile araç alımı için frene bastı

bitcoin fiyatı
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Attığı her tweet ile kripto para borsasını önemli derecede etkileyen Tesla CEO’su Elon Musk, yeni bir duyuru yaptı. Elon Musk Bitcoin ile araç alımı için durdurma kararı aldıklarını açıkladı. Bunun sebebinin Bitcoin madenciliğinde kullanılan fosil yakıtlar olduğunu da söyledi. Bu açıklamadan birkaç dakika sonra Bitcoin fiyatı düştü.

Elon Musk bitcoin ile araç alımı için açıklama yaptı, Bitcoin fiyatı düştü

Tesla CEO’su Elon Musk, çarşamba günü bir tweet attı. Bu tweette Tesla’nın Bitcoin madenciliği için fosil yakıt kullanıldığını ve bu yüzden fosil yakıt kullanımının arttığına değinildi. Bu endişelerden dolayı Bitcoin ile araç alımının askıya alındığı açıklandı.

Elon Musk Bitcoin ile araç alımı için bu açıklamayı yapınca Bitcoin fiyatı ilk birkaç dakika içinde yaklaşık yüzde 5 oranında düştü ve sonrasında düşüş devam etti. Bu düşüşten altcoin’ler de etkilendi.

Elektrikli otomobillere Fransız öpücüğü

Yayınlanan açıklama metni şöyle:

“Tesla, Bitcoin kullanarak araç alımı yapmayı askıya aldı. Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle de kömürün hızla artan kullanımından endişe duyuyoruz. Kripto para birimi birçok durumda iyi bir fikir ve gelecek vaat ettiğine inanıyoruz, ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz. Tesla herhangi bir Bitcoin satmayacak ve madencilik, daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez bunu işlemler için kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca Bitcoin’in enerjisinin / işleminin <% 1′ini kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz.”

elon musk bitcoin

Şubat ayına gittiğimiz Tesla’nın 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve şirketin, gelecekte Bitcoin’e ya da diğer kripto para birimlerine yatırım yapabileceği söylenmişti. Aynı dönemde şirket, Bitcoin’i de bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlayacağını duyurmuştu. Tesla’nın kripto para birimi desteği, bitcoin ve dogecoin olmak üzere kripto para birimlerinin fiyatlarının önemli ölçüde yükselmesine sebep olmuştu.

Biraz daha hafıza tazelemek gerekirse,

2021’in ilk çeyreğinde 1.5 milyar dolar değerinde dijital varlık satın alan Tesla, 272 milyon dolar değerinde satış gerçekleştirmişti. Bu Bitcoin satışından elde edilen kârın, şirketin kârlılığına 101 milyon dolarlık bir pozitif etki oluşturduğu söylenmişti.

Önceki İçerikElektrikli otomobillere Fransız öpücüğü
Sonraki İçerikİkinci el araç fiyatları için kritik dönem kapıda!
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz