Elon Musk inadından vazgeçti: Tesla reklama başvuruyor

Tesla CEO’su Elon Musk, yaptığı bir açıklamada; elektrikli otomobil üreticisinin araç satışları için geleneksel reklam yöntemlerine de başvuracağını söyledi. Tesla, 2023 ilk 4 ayında fiyatlarında da kampanya yaparak, pazarlamada bilinen taktikleri uygulamaya başlamıştı.

Elektrikli otomobil furyasının liderlerinden Tesla’da zorlu dönem sinyalleri yakılıyor. Şirketin Austin, Teksas’taki yıllık hissedarlar toplantısında Elon Musk, Tesla’nın CEO’luğundan istifa edebileceğine dair piyasa söylentilerini yalanladı, geliştirmekte olduğu iki yeni kitlesel pazar modeline değindi ve uzun süredir ertelenen Cybertruck üretiminin gerçekleşeceğini tekrar onayladı. Tüm bunların yanı sıra küresel sorunlar ve reklamcılık ile ilgili bilgiler paylaştı.

Tesla, reklam rotasını tersine çeviriyor

Otomobil satmak için geleneksel reklamcılığı hiç kullanmamış olan Tesla patronu Musk, Salı günü yaptığı açıklamada; otomobil üreticisinin reklamcılığı deneyeceğini ve sonuç verip vermediğini göreceğini söyledi.

Musk, Tesla’nın Austin, Teksas’taki yıllık hissedarlar toplantısında; “Sanırım reklamcılığın harika olduğunu ve herkesin bunu yapması gerektiğini söylemeliyim. Biraz reklamcılık deneyeceğiz ve nasıl gittiğini göreceğiz.” açıklamasını yaptı.

Reuters’te yer alan habere göre bu, artan rekabet ve yavaş ekonominin Tesla’yı fiyatları düşürmeye zorladığı bir dönemde otomobil üreticisinin beklentilerine yönelik yatırımcı güvenini destekleme çabalarının altını çiziyor.

Musk yıllardır reklam fikrine direniyor, 2019’da “reklamdan nefret ettiğini” ve “Bu parayı ürünü harika hale getirmek için kullanıyoruz” şeklinde tweet atmıştı.

tesla otopilot

İki yeni Tesla modeli yolda

Tesla ocak ayında geleneksel otomobil şirketlerinin uyguladığı sabit fiyat modeli yerine uçak biletleri veya araç paylaşım hizmetleri gibi gerçek zamanlı olarak değişen fiyat uygulamasına geçmişti. Tesla, yavaşlayan bir ekonomi ve artan rekabet karşısında araç fiyatlarını agresif bir şekilde düşürdükten sonra ilk çeyrekte marj hedefini kaçırdı.

Sosyal medya platformu Twitter için çalışmalarına devam eden Tesla CEO’sunun ekonomik endişeleri sürüyor. Musk toplantıda, “Tesla, küresel ekonomik ortamdan muaf değil. Makro ekonomik düzeyde, en azından önümüzdeki 12 ay boyunca işlerin zor olmasını bekliyorum” dedi.

Ekonomik mücadelenin ortasında Tesla’nın talebe bağlı olarak yılda çeyrek milyon Cybertruck üretmek istediğini belirten Musk’a göre; EV (elektrikli araç) üreticisinin uzun süredir ertelenen yeni nesil Roadster elektrikli spor otomobilinin üretimine gelecek yıl başlanacak. Ayrıca geliştirilmekte olan iki yeni kitlesel pazar modelinden kısaca bahsetti ve bu araçlardan 5 milyondan fazlasını yapmayı umduğunu söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.