En baba torpil !

 

BMW'nin 2 milyar euro yatırımla yarattığı ilk elektrikli otomobiller i3 ve i8 tüm dünyada büyük ilgi gördü. Özellikle i8'e beklentilerin üzerinde yoğun talep geldi. Tom Cruise'un oynadığı 'Görevimiz Tehlike' filmiyle ünlenen aracı satın alabilmek için bazı ülkelerde 18 aylık bekleme süreleri oluştu.

BMW, talebi karşılayabilmek için Almanya'daki Leipzig fabrikasında üretimi artırmak için çalışmaya başladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Eylül ayında satışa çıkan i3 ve i8 ülkemizde de yoğun talep gördü. Özellikle i8 müşterilerin ilgi odağı oldu. Borusan Otomotiv yoğun talep gelen i8'den istediği miktarda ithal edemeyince, satışları 2015 yılına erteledi.

Ancak hatırlı müşterilerini kırmak istemeyen Borusan Otomotiv araya adeta tanıdık soktu ve 10 adet i8'i almayı başardı.

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, "BMW i8’den 50 adet isterken 5 adet alabilmiştik sene başında. O kadar çok kıramayacağımız talibi vardı ki bu 5 adedi bu yıl satmaktan vazgeçtik.

Ancak Ataşehir Showroom’u açılışına katılan BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ian Robertson sayesinde son anda Aralık ayı üretiminden 10 adet i8 aldık. 2015 Mart ayına teslimat siparişi aldığımız müşterilerimize bu Aralık üretimi i8’lerin 5 ya da 6 adedini teslim edebileceğiz" açıklamasını yaptı. 

 

4.5 saniyede 100 km/s

 

Uzay aracını andıran BMW i8 melez bir otomobil yani hem bennzinli hem de elektrikli motora sahip. Otomobilde, 231 beygir gücünde 1.5 lt  hacimli TwinPower Turbo benzinli motor ve 131 beygir güç üreten elektrikli motor yer alıyor. i8, 100 km/s hıza 4.5 saniyenin altında ulaşıyor. i8, tam şarjla 500 km'nin üzerinde yol katedebiliyor. Elektrikli BMW'nin fiyatı 180 bin (499 bin TL) ile 220 bin euro (610 bin TL) arasında değişiyor.

 

i3 rötar yaptı hedef şaştı

 

Eşref Biryıldız, i3'ün pazara sunulma tarihinin Mart'tan Eylül'e ertelenmesi nedeniyle 2014 yılı hedeflerinin gerisinde kaldıklarını söyledi. Biryıldız, şu bilgileri verdi: "Amsterdam kentinde gerçekleştirdiğimiz i3 test sürüşünün üzerinden 1 yıl geçti. O günkü yıllık hedefimiz, BMW bize tam net adetleri söyleyemediği için 150-200 adet idi. Ardından BMW AG tarafında takvimde değişiklikler oldu. Başlangıç zamanımız, Mart'tan Temmuz’a atıldı ve açıklanan üretim adetimiz de 170’den 120’ye indi. Daha sonra da başlangıç zamanımızın Eylül’e ertelenmesi ile satışlarımız 80’e düştü. i3 modeli için bu yıl satmayı hedeflediğimiz son adet 50 iken aldığımız sipariş adeti 20, faturamız 12 adet. Şu anda yıl sonu nihai fatura adedi 35 olarak görünüyor. Ancak bu adetlerin başlangıç planlarının gerisinde olması hiçbir şekilde gelecek planlarımıza dair bir değişiklik getirmeyecek."  

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.