En çok satan markalar ve modeller (2017-11 Ay)

2017 yılı sona eriyor. Aralık ayının ilk günleri geride kaldı. Yılın son düzlüğünde markalar ve modeller arasındaki yarış en heyecanlı günlerine girdi.

BU ayın sonuna kadar kampanyalar, filo satışları, filo görünümlü perakende satışları, bayi stokları derken yıl tamamlanacak.

Yılın 11 aylık bölümüne baktığımızda perakende satışlarda 100 bin adetin kapısındaki Renault önde gidiyor. Volkswagen 77 bine yaklaşan satışla onu izlerken, Egea ile açık ara eh çok satan model ünvanını elinde bulunduran Fiat onu izliyor.

Hyundai dördüncü en çok satan marka sırasına yükselirken, Opel, Ford, Dacia ve Toyota  onun arkasında sıralanıyor. Nissan ilk 10 içinde 9 sırayı 27 bine yakın perakende satışla alırken Peugeot da 10. sırada.

İşte markaların 11 aylık satışları:

En çok satanlar liginde ise Fiat’ın Egea modeli önde gidiyor. Megane Sedan ikinci Volkswagen Passat ise üçüncü en çok satın alınan otomobil oldu Türkiye’de.

Dördüncülük yine bir yerli olan Corolla’nın olurken, Ford Focus, Opel Astra gibi iki ithal model ilk 10 sıralamasında kendine yer buldu.

Hyundai e20 modeli İzmit’te üretimesinin de avantajıyla ilk 10’a girdi.

Honda’nın Türkiye’de ürettiği Civic Sedan modeli de ilk 10 içinde.

Bu arada Türkiye’de bulunan trafiğe kayıtlı araç sayısı eylül ayı itibariyle 22 milyon adet sınırına dayandı. Bu rakama traktör, kamyon, otobüs, motosiklet dahil. 11 milyonu otomobil olan Türkiye yollarındaki bu araçların 4.5 milyonu da LPG ile çalışıyor.

 

Avrupa satışları 15 milyonu geçti, Bulgaristan pazarı yüzde 21 büyüdü

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.