En çok satan otomobiller listesi açıklandı

Dünya otomotiv pazarı 100 milyonluk satışlar için kıyasıya bir savaş içerisinde. Bir yandan elektrikli ve hibrit araçlara dönüşüm, bir yandan emisyon standartlarının ağırlaşması savaşı iyice yakıcı kılıyor. Markaların rekabeti rakamlara yansıyor. 2019 yılının dünyada (OCAK-HAZİRAN) en çok satan otomobiller listesi şu şekilde sıralanıyor…

Sıralamada Türkiye pazarı için tanıdık gelmeyen sonuçlar da göreceksiniz. Ama dünya bu otomobillere öncelik veriyor.

Chevrolet Silverado 1500 ve Chevrolet Equinox, Avrupa ve Türkiye yollarında göremediğimiz iki farklı Chevrolet modeli listeye giriş yapmış durumda. Pick-up Silverado ve Equinox dünyada en çok satan modeller arasında 24. ve 25. sırayı paylaşıyor.

Honda Jazz, ailesinin küçük çocuğu dünya için hala sevimliliğini korumaya devam ediyor olsa gerek; listenin 23. sırasında yerini alıyor.

Toyota Hilux, onu asfalt yollarda görsek bile arazide daha yetenekli. Çoğu koşula uyum sağlamayı başaran Hilux, dünyanın en çok satanlar listesinde de 22. sırayı almayı başarmış.

Hyundai Tucson, yeni N Line modeliyle ekonomi ve performansı bir araya getirdi. Bu listede yükselmesini sağlayabilecek mi? Tucson, şu an en çok satan otomobiller listesinde 21. sırada yer alıyor.

Mercedes C-Serisi, listede aldığı sıra itibariyle bazılarını belki üzebilir. Bazılarını ise listede yer aldığı için sevindirebilir. C-Serisi listenin 20. sırasına yerleşmiş.

Volkswagen Lavida, Türkiye pazarında karşılaşmadığımız modellerden bir tanesi daha. Alman ailesinde Passat ve Jetta’nın ortanca kardeşi. Çin otomotiv pazarının göz bebeği Lavida, dünyada en çok satan otomobiller listesinde 19. sırada.

Ford Kuga, SUV furyasının dünyada yaygın olduğunun herkes farkında. Kuga, kanıt niteliğinde 18. sırada yerini almış.

Hyundai Elentra, Güney Koreli marka Tucson’dan sonra ikinci bir modeliyle daha listede. Elantra, 17. sırada en çok satan otomobiller listesinde bulunuyor.

Honda Accord, eskilerden bildiğimiz fakat 2019 modeliyle tanışamadığımız bir Honda üyesi daha listede. Türkiye yollarında yeni Accord’u biz görmesek bile dünyada çok satan otomobiller arasında 16. sırada yer alıyor.

Toyota Yaris, dünyanın en az problem çıkaran aracı olarak da biliniyor. Bunun yanı sıra dünyada en çok tercih edilen otomobiller arasında da 15. sırada bulunuyor.

Volkswagen Passat, listede yer alan beş Alman otomobil modelinden biri. Çok yakından tanıdığımız Passat, listede 14. sırada.

Ram-1500, Amerika pazarında her türlü ihtiyaca yanıt verebilen bir pick-up modeli. Türkiye’de ise özel üretim olarak sadece bir adet bulunuyor. Konforu ve 3.0 dizel motoruyla hafif yük taşımak isteyen bireysel kullanıcılar için çok değerli bir model. Listede ise 13. sırada yer alıyor.

Ülkemizde de çok tercih edilen Qasqhai, dünyanın en çok satanları listesinde 12. sırada.

Honda HR-V, dinamik hatlarıyla SUV modeller arasında ön plana çıkanlardan. Fiyat-performans ikilisinin buluşabildiği otomobillerden olan HR-V, dünya listesinin 11. sırasına yerleşiyor.

Nissan Pulsar, bildiğimiz ama hiç tanımadıklarımızdan. Hatchback modellerini Türkiye’de gördük fakat sedanını hiç görmedik, kullanmadık. Diğer pazarlarda Sentra adıyla da satışa sunulan model listede 10. sırada.

Toyota Camry, hibrit makam aracı olarak da tanımlanabilir. Toyota teknolojisinin getirdiği yenilikler burada bayağı sevilmişti. Dünyada da çok sevildiği kesin, listede 9. sırada yer alıyor.

Nissan X-Trail, Qasqhai’nin öz ağabeyi dünyanın en çok satanları arasında. İlk 10’a girmeyi başarabilen üç SUV model arasında 8.sırayı paylaşıyor.

Volkswagen Polo, ailenin hareketli küçük çocuğu dünyada en çok satanlar listesinin 7.sırasında yer alıyor.

Volkswagen Golf, kimine göre aile aracı kimine göre hala geleneksel bir hothatch spor model. Gerçek olan ise dünyada en çok satılanlar arasında 6. sırada yer alması.

Ford F-150, cüsseli duruşuyla hepimizin mutlaka dikkatini çekmiş olan bir model. Görünen köyün kılavuz istemiyor galiba, dünyanın en çok satanlar listesinde 5. sırada bulunuyor.

Honda CR-V, düşük yakıt tüketimi…aktif sürüş kullanım kolaylıkları… Japon işte yapıyor dedirten SUV modeli listenin 4. sırasında yerini alıyor.

Honda Civic, Türkiye’de çok sevilen, yeni makyajlanan Civic listede yerini korumakta ısrarcı. En çok satanlar listesinde ilk 3’e girmeyi başardı.

Toyota RAV4, Hibrit teknolojisinin SUV modeliyle birleşmesinin yansıması. Kullanıcı ve çevre dostu olan RAV4, listenin 2. sırasında yer almayı haketmiş.

Toyota Corolla, yine-yeni-yeniden Corolla listenin en başında. 150 farklı ülkede, 3 bin 500 farklı modelin arasında Corolla hala dünyanın çok satan modeli olarak 1. sırada yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.