İkinci el otomobil pazarının en çok satılan 10 modeli

İkinci el otomobil fiyatlarını derleyen veri şirketi Cardata; en çok satılan ikinci el otomobiller listesini açıkladı. Son dönemine en gözde ikinci el otomobil modellerinin ilk 10 listesi de böylece belli oldu. Ayrıca Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “İkinci el otomobil fiyatları artacak mı?” sorusu için de bir değerlendirmede bulundu.

En çok satılan ikinci el otomobiller

Buna göre, ikinci elde en çok tercih edilen modeller listesinin başını Renault Megane çekti. ikinci araç Fiat Egea olurken, üçüncü araç modeli Fiat Linea oldu.

Bu modelleri sırasıyla Renault Symbol, Volkswagen Polo, Ford Fiesta ve Renault Clio takip etti. Cardata araştırmasında tüketicilerin özellikle ikinci el araçlarda dizel otomatik versiyonlu modelleri tercih etmeye devam ettiği de öne çıkan detaylar arasında yer aldı.

Avrupa’daki otomobil satışları ne durumda?

İkinc el otomobil fiyatları artacak mı?

İkinci el otomobile yönelik talebin Kasım 2020 itibariyle düşüşe geçtiğini hatırlatan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “İkinci el araç fiyatları ortalama yüzde 20 düşmüştü. Açıklanan yeni kısıtlama tedbirleriyle birlikte ikinci elde pazarın bir süre daha bu şekilde devam edeceğini öngörebiliriz.

Diğer taraftan, önümüzdeki dönemde ikinci el araç fiyatlarını yukarı yönlü etkileyecek iki önemli konu var. Bunlardan ilki çip krizi. Kriz yayılır ve tedarik zincirinde global aksamalar olup da araç üretilemezse; talep geçen yıl olduğu gibi yine ikinci el araca kayacaktır.

Bu da tıpkı geçen sene olduğu gibi ikinci el araçların yükselmesine neden olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

otomobil satışı

Ramazan ayını ve baharı kapalı devre geçireceğimiz anlaşılıyor. Salgın üçüncü dalgasına girmiş havası veriyor. Her geçen gün hasta ve ölüm sayısı artıyor. Hastanelerde yoğun bakım üniteleri kapasitesi dolmuş durumda. Çare kısıtlamalarda ve kısıtlamalara uymakta.  Bu şekilde bayram tatilinin de kapalı geçmesi muhtemel görülüyor.

Bu kısıtlamalara paralel havalar da ısınacak. İnsanlar evlerinde kalmak istemeyecek. Hareketlenmeler başlayacak.

Seyahat kısıtlamalarının ortadan kalkması ikinci ele yeni bir talep dalgası yaratabilir. Analistler, temmuz ayına kadar iki baram tatilinin yaşanacak olmasının seyahat eğilimini güçlendireceğini belirtiyorlar.

Türkiye otomobil satışları Mart 2021

Bu gelişmelerin etkisiyle daha fazla sıfır ve ikinci el otomobil satın almaya yönelen bir talep bekleniyor. Bu da yüksek seyreden sıfır otomobil fiyatları ve yüksek faizin etkisiyle ikinci el araç fiyatlarını artırıcı faktör olarak kabul ediliyor.

İşte ikinci elde tüketiciler tarafından en çok talep edilen 10 otomobil:

  • 1.5 DCI Touch Dizel Otomatik Renault Megane
  • 1.3 MultiJet Easy Dizel Manuel Fiat Egea
  • 1.3 Muktijet Pop Dizel Manuel Fiat Linea
  • 1.5 DCI Joy Dizel Manuel Renault Symbol
  • 1.4 TDI Comfortline Dizel Otomatik Volkswagen Polo
  • 1.4 TDCI Trend Dizel Manuel Ford Fiesta
  • 1.5 DCI Touch Dizel Otomobil Renault Clio
  • 1.5 TDCO Trend X Dizel Otomatik Ford Focus
  • 1.6 TDI Style Dizel Otomatik Seat Leon
  • 1.6 TDI Comfortline Dizel Otomatik Volkswagen Golf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz