En çok satın alınan 5 modelden ikisi onların elinden çıktı

Renault Dacia 2018 yılını yüzde 18,6 pazar payı ile kapattı. Renault Grubu Türkiye’de geçen yıl 115 bin 757 adet binek ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi. Türkiye’nin en çok satılan model sıralamasında, Oyak Renault tarafından Bursa’da üretilen Megane Sedan 29 bin 381 adet ile 2. sırada, Clio HB ise 22 bin 638 adet ile 5. sırada yer aldı.

Renault marka olarak pazar liderliğini sürdürürken; 85 bin 839 adet satış rakamı ile yüzde 13,8 pay aldı. Renault, binek otomobil pazarında 76 bin 931 adet satış adedi ve yüzde 15,8 pazar payı ile 19. kez binek otomobil pazar lideri oldu.

Dacia markası ise 29 bin 918 satış adedi ve yüzde 4,8 pazar payı ile 2018 yılını, toplam pazarda marka sıralamasında 8. sırada tamamladı.

Berk Çağdaş-Renault Mais Genel Müdürü

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş “Hükümetimizin zamanında müdahalesi ile ÖTV ve KDV indirimi desteği sayesinde yılı, 621 bin seviyesinde bir pazar ile kapattık. Renault markası olarak 19. binek otomobil liderliği unvanının yanı sıra geçtiğimiz yıl, 14 yıl aradan sonra elde ettiğimiz toplam pazar liderliğini, 2018 yılında da sürdürmüş olmanın gururunu yaşıyoruz.”

Pazar 400-450 bin olacak

2019 yılının başında devletin açıkladığı desteğe devam kararı, yıla umutlu bir başlangıç yapmamızı sağladı. 2019 yılı otomotiv pazarının 400-450 bin bandında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Türkiye’nin can damarı sektörlerinden biri olan otomotivin ihracattaki liderliğini 2019’da da sürdüreceğine inanıyoruz.

Bu yıl Renault Mais olarak ana gündemimiz, pazara sunacağımız yeni modellerimiz ve büyük bir dijital dönüşüm içinde olan otomotiv sektöründe liderliğimize yaraşır dönüşüm stratejilerine odaklandığımız, paydaşlarımıza katma değer sağlayacak tüm noktalarda daha iyiye ulaşacağımız bir yıl olacak.’’ dedi.

2018 ödül yılı oldu

Renault Grubu, 2018 yılında Türkiye’de gerçekleştirdiği inovatif çalışmaları ile birçok ödüle layık görüldü. Dacia ile Küçük Bütçeyle Büyük Başarı’’ kategorisinde Altın Effie ödülünün sahibi olan Renault Grubu, Dacia Duster lansmanı ile 1 Kristal, Renault ve Dacia markalarına ait farklı projelerle ise 3 gümüş ile 4 bronz ödül aldı.

Dünya’da bir ilk olan Renault&Getir işbirliği ile dakikalar içinde kullanıcıları Megane Sedan ile buluşturan çalışmayla, Renault MMA Smarties Ödülleri’nde 6 ödüle layık görüldü.

Renault Grubu,1 büyük ödül olmak üzere toplamda 14 Felis ödülü alarak 2018 yılında Felis’e damga vurdu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından düzenlenen 2018 Satış ve İletişim Ödülleri’nin verildiği törende ise Renault, Satış kategorisinde “Türkiye’nin En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası” ve “Türkiye’nin En Çok Satılan Binek Otomobil Markası” ödüllerinin sahibi oldu. İletişim kategorisinde Renault, Şerit Takip Sistemi – Çizgini Bozma çalışması ile “Yılın Gazete Uygulaması” seçildi. Ayrıca basın mensuplarının, 2018 yılında katıldıkları marka ve modellerin test sürüşü ya da tanıtım etkinliklerini değerlendirdikleri özel kategoride Dacia Duster “Yılın Basın Lansmanı” seçildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz