En çok tercih edilen 10 küçük otomobil

Crossoverların önlenemez yükselişi küçüklerin önünü mü kesiyor?

Araştırma şirketi IHS Automotive, 2009 yılında Avrupa hükümetlerinin küresel krize yanıt olarak Ford Fiesta ve Volkswagen Polo gibi küçük otomobillerin sübvansiyonlar uygulaması sebebiyle satış oranlarının arttığını söylese de küçük otomobiller için 2009’da ulaşılan yüzde 28’lik rekor satışın hayalden öteye geçemeyeceğinin altını çiziyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan IHS analisti Ian Fletcher, yükselen Avrupa ekonomisiyle birlikte kullanıcılar daha büyük ve pahalı segment araçlara yönelecek. Bunun en önemli sebebi hızla büyüyen SUV/crossover segmenti.

B segmenti otomobillerin, yılın ilk üç ayındaki rekabetine baktığımızda Ford Fiesta’nın geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 3.2 artırdığını ve 88.088 adetlik satışa ulaştığını görüyoruz. Fiesta’yı yüzde 7.2’lük artışla ve 79.692 adetle Renault Clio, yüzde 7.5’lik artışla ve 78.433 adetlik yükselişle VW Polo takip ediyor.

İŞTE EN ÇOK SATAN 10 KÜÇÜK OTOMOBİL

Önceki İçerik2014’ün en çok satan otomobilleri
Sonraki İçerikMüdür aranıyor!
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz