Toyota, en düşük emisyonlara sahip marka oldu

Çevreci otomobillere olan ilgi artarak devam ediyor. 2020 yılında elektrikli araç satışlarının yüzde 41 oranında artmış olması da bunun en somut örneklerinden biri. Durum böyle olunca düşük emisyon değerine sahip otomobil markaları da öne çıkıyor. 2020’de toplam satış adetleri baz alınarak gerçekleştirilen ortalama emisyonlara göre “en düşük CO2 salımına” sahip marka olarak Toyota oldu.

En düşük emisyonlara sahip marka: Toyota

JATO verilerine göre 2020 yılında satılan tüm araçların ortalama CO2 emisyonları 97.5 g/km olarak hesaplandı. Toyota’nın Mazda ve Lexus ile kurduğu CO2 havuzundan ortaya çıkan bu rakamlar sonucunda marka, Avrupa’da en az CO2 salımı gerçekleştirmeyi başardı.

21 ülkeyi kapsayan Avrupa verilerine göre, 2020 CO2 emisyon ortalaması 106.7 g/km oldu. Toyota ise düşük emisyona sahip marka olarak ilk sırayı aldı.

en düşük emisyonlara sahip marka

Toyota 2020 yılında Avrupa’da 489 bin 498 hibrit araç satışı gerçekleştirmiş ve Avrupa toplamında bugüne kadar 3 milyon adedi geçerek önemli bir başarıya imza atmıştı. İlk kez 1997 yılında otomobil teknolojisinde hibrit teknolojisine sahip modelini sunan Toyota, bu güne kadar hibrit araç satışlarında 17 milyon 396 bin 961 adete ulaştı.

Pandemiyle birlikte kullanıcılar konvansiyonel araçlardan uzaklaşırken çevreci otomobillere olan talebin giderek arttığı gözleniyor.

Toyota sıfır emisyon hedefine giden yolda elektrik motoruna sahip hibrit araçların yanı sıra plug-in hibritler (dışarıdan da kabloyla şarj edilebilen hibritler), bataryalı elektrikli araçlar ve hidrojen yakıt hücreli araçlar geliştirmeye devam ediyor. Toyota’nın son olarak tanıttığı bZ4X Konsepti de, markanın önümüzdeki dönemde gelecek yeni elektrikli araçlarının da habercisi oldu.

8 kardeşin ilki: Toyota bZ4X konsepti

Leave A Reply

Your email address will not be published.