En genç F1 şampiyonu Alonso, Formula 1’i bırakıyor

Jenerasyonumuzun en büyük yarışçılarından biri padoklardan ayrılıyor. Evet, yanlış okumadınız; Son dönemin belki de en önemli pilotlardan biri F1 pistlerine veda etti. İspanyol Fernando Alonso , Formula 1 kariyerine son veriyor.

Alonso, Mclaren takımı üzerinden yaptığı açıklamada “Bu muhteşem sporda 17 harika yıldan sonra, bir değişiklik yaptıktan sonra, devam etmenin zamanı geldi” dedi . “Bu inanılmaz sezonların her bir dakikasından zevk aldım. ve Bu zamanı bu kadar özel kılan herkese yeterince teşekkür edemem.” dedi.

Formula 1 yarışlarının en genç şampiyona

17 yıldır pistlerde adını gördüğümüz ve şu anda 37 yaşında olan İspanyol, F1 tarihinin en genç şampiyonu ünvanını elinde bulunduruyor. 17 yılda 32 birincilik, 22 zirve ve 97 podyum zaferlerine imza attı. Artık bu kariyer, bu sezonun kalan yarınlarından sonra sona erecek.

Alonso, “Bu kararı birkaç ay önce verdim ve sert bir karardı” diye devam etti açıklamasına. “Yine de, aklımı ve bu süre boyunca benimle bağlantı kurmuş olan herkesi değiştirmeye yönelik çabalardan dolayı Chase Carey ve Liberty Media’ya içtenlikle teşekkür ederim.” şeklinde duygularını ifade etti.

Alonso’nun 2 dünya şampiyonluğu 10 yıl önce Renault ile gelmişti. Son 5 yıl içinde bir yarış kazanmadı, hatta son dördünde podyuma bile çıkamadı.

Bu bile sinir bozucu. 100’e yakın podyum görmüş bir ismin Mclaren ile Ferrari günlerinin çok uzağında olması bile sinir bozucu.

Geleceği görmek istedi

Neler hissettiğini “Geleceğin neler getireceğini görelim; Yeni heyecan verici zorluklar köşede beni bekliyor. Hayatımın en mutlu zamanlarından birini yaşıyorum ama yeni maceraları keşfetmeye devam etmeliyim” diye açıklıyor Alonso.

“Kalbim sonsuza dek ekiple. Gelecekte daha güçlü ve daha iyi geri dönüşler yaşayacağımızı biliyorum; Bu beni gerçekten mutlu eder. ”

Alonso, son dönemde diğer yarış disiplinlerinde rekabete katılabileceğinin ziyaretini de vermişti. Geçen yıl Monaco Grand Prix’si ile Indianapolis 500’de (McLaren’in desteğiyle) deneme yapmıştı.  Ve son olarak Toyota ile dayanıklılık yarışı 24 Saat Le Mans yarışını kazandı.

FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda kendini göstermek istedi ve bu yılın başlarında, Daytona’ya United Autosports (McLaren takımının başındaki Zak Brown tarafından kurulan ekip) ile nefesini hissettirdi.

Brown, Alonso’nun Daytona’da iddialı olmak isteyen Mclaren takımına katılacağını doğruluyor.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.