Lexus ES, dijital ayna teknolojisiyle Türkiye’de satışa çıktı

Toyota’nın premium markası Lexus, en güvenilir lüks otomobil seçilen ES modelini dijital ayna teknolojisiyle Türkiye’de satışa çıkardı. Dünyada ilk olarak seri üretim araçlarda Lexus tarafından kullanılan dijital ayna, geleneksel yan aynaların yerini hızla alabilir.

Onyıllardır kullanılan tanıdık yan aynaların yerini küçük kameralara bağlı ekranların almasıyla görüş açısı iyileşirken, kabin içine giren rüzgar sesi de azalıyor. Ayrıca, kör nokta sorununun da tamamen ortadan kalktığı iddia ediliyor.

Dijital aynaların kamera bölümleri yağış, kar, buzlanma ve buğulanma gibi sorunlardan etkilenmeyecek tasarıma sahip. Kamera bölümlerinde kullanılan parlaklık sensörü ise arkadan gelen aracın farlarının sürücünün gözünü etkilemesini engelleyecek otomatik ışık ayarına sahip.

Ayna yerine kamera ve yüksek çözünürlüklü ekranlar

Sistem eş zamanlı çalışan aracın yan ayna yerine yerleştirilen kameralar ile içeride sağ ve sol ön sütuna yerleştirilen iki adet 5 inç’lik ekrandan oluşuyor.

Sürücünün çok fazla odaklanmasını gerektirmeyen sistem, daha az baş hareketi sarf edilmesine imkan tanıyor. Bununla birlikte dijital aynalar park manevraları sırasında otomatik olarak hareket ederek daha iyi görüş açısı yakalıyor. Ekran üzerinde yer alan referans kılavuz çizgileriyle daha güvenli sürüş ve park manevraları gerçekleştirilebiliyor.

“En güvenilir lüks otomobil” seçilen Lexus ES modeliyle Türkiye’ye adım atan dijital ayna teknolojisi; 1 milyon 675 bin TL’lik etiket ile hibrit ES 300h Exclusive donanımında tercih edilebiliyor.

Lexus ES 300h modelinde 2.5 litrelik benzinli ve elektrikli motor birlikte görev yapıyor. Düşük yakıt tüketiminin yanı sıra 218 HP’lik gücüyle yüksek performans da sunan dijital ayna teknolojili seri ürtemi Lexus ES modelleri, İstanbul’daki Lexus Dolmabahçe  ve Ankara’daki Lexus Mahall showroomlarında yerini aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.