Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Tasarımıyla zamana karşı direnmeyi başaran otomobiller

Yeni bir serinin başlangıcı ile karşınızdayız, Ferrari, Japon spor arabaları ve diğer eski arabalar… Zamanının ötesinde tasarıma sahip olan bu otomobiller, modern modellerle bir araya gelseler bile kesinlikle kendilerini belli ediyorlar. Hepsi zamanlarının ilerisindeler, hatta lansmanı geçen hafta yapılmış gibi görünüyorlar. Aralarında, bugün bile geleceğin arabası gibi görünen uzaylı bir otomobil de var. Buyrun, tasarımıyla zamana karşı direnmeyi başaran otomobil modellerinin 1.bölümüne göz atalım.

Peugeot 406; En iyi otomobil tasarımları içerisinde yer alan, Taxi filmiyle özdeşleştirdiğimiz otomobili görünce, gözleriniz dolabilir. Zamanının popüler modeli, 1995’ten 2004’e kadar sedan, station wagon ve coupe olarak üretildi. Ünlü Pininfarina stüdyosunun uzmanları tarafından geliştirilen coupe versiyonunun başlangıçta yeni bir Ferrari spor otomobili tasarlamak için yaratıldığı söyleniyor.

Porsche 911 (993); Porsche, yarım yüzyıldan fazla bir süredir 911’i üretiyor ve bugünün arabaları bile 1960’ların arabalarına benziyor. Arabanın dördüncü nesli hala taze ve güncel, ancak önceki nesillerin klasik 911’ine benzerliğine rağmen, 993 versiyonu diğerlerinden tarz olarak biraz daha farklı.

Honda S2000; Üretimi 10 yıl önce sona eren Japon roadster, en iyi otomobil tasarımları arasında ve hala birçok modern spor arabadan daha iyi görünüyor. İlk nesil Honda S2000 iki litrelik doğal emişli motor ile 250 beygir güç üretebiliyor. Kült model, seri üretim otomobillerin; litre başına çıkarılan en çok beygir gücü miktarının rekorunu elinde tutmaya da devam ediyor.

Mazda RX-8; Dört koltuklu Japon spor otomobili, tasarımında bir çok ince detaylı özelliğe yer veriyor. Tabii ki, bu özellikler arasında Wankel motor da yer alıyor, ayrıca RX-8 böyle bir motorla donatılmış en yeni Mazda modeli. Bu model, 10 yıl boyunca 40’tan fazla uluslararası ödül almayı başardı.

Toyota Supra; 1990’ların birçok Japon spor otomobili, zamanının ötesinde yenilikçi bir tasarım sunuyor, bugün bile hala modern görünüyorlar. Yeni Supra, BMW ile ortaklaşa geliştirildiği için öz neslinden tamamen farklı. Zaten Dördüncü nesil Toyota Supra’nın eski göründüğünü söylemek mümkün değil, bu yüzden yeni nesil de pek fazla ilgi görmedi.

Nissan 300ZX; Nissan 300ZX’in üretimi yaklaşık 20 yıl önce sona erdi, ancak en iyi otomobil tasarımları arasına girebilen model hala dikkat çekici görünüyor. Ayrıca kült statüsünü güvence altına alan “24 Hours of Le Mans” gibi yarışmaları kazanarak büyük uluslararası ödüller de kazandı. Nissan günümüzde seleflerinin tarzını koruyacak yeni nesil Z Serisi otomobilleri geliştirmeye devam ediyor.

BMW Z8; Henrik Fisker’in katılımıyla geliştirilen BMW Z8, tarihin en güzel otomobillerinden biri olan 1950’lerin efsanevi BMW 507 roadster’ının ideolojik halefi olarak tasarlandı. Başlangıçta Almanlar bir konsept model yapmaya karar verdi, ancak halkın ve basının coşkulu tepkilerinin ardından otomobili seri üretime geçirdi. Spor araba, Pierce Brosnan’ın başrolünde olduğu One World Is Not Enough’da James Bond arabası bile oldu.

Aston Martin DB7; DB7 modeli, Ford, Jaguar ve Aston Martin markalarına ait otomobili ile tanınan Ian Callum tarafından yaratıldı. Araba, İngiliz firmasının Ford’dan mali destek aldığı bir zamanda geliştirildi ve elle yapılan çok daha pahalı olan V8 Virage’a uygun fiyatlı 6 silindirli bir alternatif olarak tasarlandı. Modelin ayrıca motoru 420 beygir gücünde olan V12 Vantage’ın “sert” bir versiyonu da bulunuyor.

Ferrari 360; Ferrari 360, İtalyan markasının en iyi otomobil tasarımları ile yeni milenyumu karşıladığı otomobildir. Pininfarina stüdyosu gövdeyi tasarlarken düzgün çizgilere dayanarak açısal şekillerden “kaçar”. Yapısı ağırlığı azaltan malzemelerden yapılan otomobil, 4,5 saniyede 0’dan 100 km/saate hızlanmayı sağlayan 400 beygir gücünde bir V8 motor kullanıyor.

Plymouth Prowler; Plymouth Prowler, 1997’den 2002’ye kadar nispeten kısa bir süre için montaj hattında kaldı. Tarihteki en sıra dışı üretim arabalarından biri olduğunu söylesek yanlış olmaz. Plymouth markası 20 yıldır mevcut değil, ancak Wanderer (modelin takma adı) hala başka bir gezegenden gelmiş gibi duruyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.