En iyi pil üreticisinden elektrikli araçlar için büyük yenilik!

Otomotiv sektörünün yükselen yıldızları olan elektrikli araçlar (EV) hem tasarım hem boyut olarak yeni bir kimlik kazanırken, altyapı teknolojileri de paralel şekilde gelişmeye devam ediyor. Marka geleneklerini sürdürmek isteyen üreticiler, bir yandan da elektrikli araçlar için henüz tam olarak çözülemeyen menzil problemini geride bırakmaya çalışıyor. Dünyanın en büyük pil üreticisi CATL ise soruna yeni pil hücresi Qilin CTP 3.0 ile yanıt veriyor.

Sürücülerin menzil korkusunu azaltarak, araçları çekici hale getirmek isteyen uluslararası pil üreticileri, pil teknolojisindeki atılımlarıyla birbirleri arasındaki rekabeti artırıyor. Örneğin; TOGG ve Mercedes için ortak çalışmalar yapan Farasis, kısa şarj süresi bulunan “Ultra High Power” adıyla yeni bir ürün ortaya çıkarmıştı.

10 yıldan kısa bir sürede dünyanın en büyük pil üreticisi konumuna gelen CATL de; elektrikli araçların her şarjda 1.000 kilometreyi aşan mesafeler kat etmesini sağlayacak “Qilin” olarak adlandırılan yeni CTP 3.0 pil modülünün tanıtımını gerçekleştirdi.

Tesla’nın 4680 hücresinden daha iyi!

CATL, yeni Qilin CTP 3.0 pil hücresiyle yüzde 72’lik rekor kullanım verimliliği ve 255 Wh/kg’a varan enerji yoğunluğu ile çok kısa sürede 1000 km’nin üzerinde bir menzil sunabilen dünyadaki en yüksek entegrasyon seviyesine ulaşıyor.

CATL, elektrikli otomobiller için ortalama 700 kilometre olan menzili, Qilin CTP 3.0 ile 1.000 kilometrenin üzerine çıkarırken; Tesla’nın 4680 isimli pil teknolojisinden yüzde 13 daha fazla enerji sağladığını da iddia ediyor.

Sadece on dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar hızlı şarj olan Qilin piller; güvenlik açısından (yangın risklerine karşı), optimize edilmiş malzeme bileşimi ve ısı yalıtımı gibi teknolojilere sahip. Ayrıca, aşırı ısınma koşullarında pil hücreleri hızla soğuyabiliyor.

Peugeot, Hyundai, Honda, BMW, Toyota, Volkswagen ve Volvo’ya lityum demir fosfat (LFP) pil tedarik eden CATL’nin Qilin pilleri 2023 yılında piyasaya çıkarması bekleniyor.

Önceki İçerikScania teslimatları sürücüsüz gerçekleştirmek için hazır
Sonraki İçerikElektrikli Hyundai ailesinin ikinci üyesi IONIQ 6 yüzünü gösterdi
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz