EN: Volkswagen, 5 bin kişiyi işten çıkaracak

2018 yılı dünya otomobil satışlarının zirvesinde bulunan Volkswagen’in; 5 bin kişiyi daha işten çıkaracağı iddia ediliyor. Aralık ayında alınan bazı modellerin farklı ülkelerde üretilmesi kararıyla da 7000 kişinin işten çıkarılacağı duyurulmuştu. 5 bin kişiyi etkileyecek karar ise 2023 vizyonu doğrultusunda olacak.


Volkswagen Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni elektrikli araç konsepti Volkswagen I.D. Buggy’yi görücüye çıkardı.

CEO Herbert Diess’ın Volkswagen’in yıllık karını 5.9 milyar Euro’ya çıkarmak istediği ve işten çıkarmaların gelecek seneden itibaren uygulamaya konacağı kaydedildi. Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre; “Bu fikir firmanın iş konseyinde henüz görüşülmedi.” VW yıllık basın konferansı önümüzdeki çarşamba günü gerçekleşecek.

Elektrikli otomobile göre istihdam

Volkswagen ilk olarak 2016 yılında bütçe kesintisine gideceğini duyurmuş ve 2020’de yaklaşık 3,7 milyar Euro masraflarını kısacağını açıklamıştı. Şirketin toplamda 27 bini Almanya’da olmak üzere
30 bin kişiyi işten çıkararak gelecekte yöneleceği sektörler için aynı miktarda kişiye yeni iş imkanı yaratmak istediğini duyurmuştu.

Şirket şu anda bünyesinde bulundurduğu Porsche markasında ve Kassel kentindeki Volkswagen fabrikasında çalışanlara geçici sözleşmeler sunuyor. Bünyesinde birçok marka otomobili barındıran dev şirketin, elektronik araç üretimine yatırım yapmak için belli bir bütçe ayırması gerekiyor.

Volkswagen yönetimi Emden’deki fabrikada 20 bin Euro’dan düşük e-kompakt bir otomobil üretip; Hannover’daki e-otomobil ve elektrikli minibüs olan ‘ID Buzz’ ve ‘Bulli’nin üretimlerine devam edeceğini bildirmişti.

Kaynak: EuroNews

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.