En zorlu test! Volvo’yu neden 30 metreden aşağıya attılar?

Neredeyse hepimiz Volvo’yu sağlamlığı ile tanıyoruz ve bu sağlamlığın arkasında kızı ölen bir babanın travma hikayesi yatıyor. Volvo, bugüne kadar gerçekleştirilen en zorlu güvenlik testinde birkaç yeni Volvo‘yu ilk kez 30 metre yükseklikte bir vinçten aşağıya bıraktı.

Farklı modellerden oluşan toplam on adet Volvo, birkaç kez bir vinçten aşağı bırakıldı. Volvo Cars güvenlik mühendisleri; otomobilleri vinçten aşağı bırakmadan önce, istenen hasar düzeyinin oluşması için her otomobilin ne kadar basınç ve kuvvete maruz kalması gerektiği hakkında kesin hesaplamalar yaptı.

Çok yüksek hızda gerçekleşen otomobil kazalarında ölüm riski oldukça yüksek. Bir otomobilin bir kamyona yüksek hızda çarptığı kazalarda veya bir otomobilin yandan şiddetli bir şekilde darbe aldığı kazaları düşünün! Bu gibi durumlarda, otomobilin içinde yer alan insanların durumu bir hayli kritik olabilir.

Bu nedenle öncelik; “hayat çeneleri” olarak bilinen hidrolik kurtarma aletlerini kullanarak insanları otomobilden mümkün olduğunca hızlı dışarıya çıkarmak ve bir hastaneye ulaştırmaktır.

Kurtarma uzmanları genellikle altın saatten bahseder ancak yaralının kaza meydana geldikten sonra en geç bir saat içinde hastaneye götürülmesi gerekir.

Volvo güvenlik testi içindeki kazalardan ve kurtarma çalışmalarından elde edilen tüm sonuçlar, kapsamlı bir araştırma raporunda toplanacak. Bu rapor, diğer kurtarma çalışanlarına ücretsiz olarak sunulacak. Bulgulardan yararlanmalarına ve hayat kurtarma yeteneklerini daha da geliştirmelerine olanak sağlanacak.

Kurtarma çalışanları yeni kurtarma teknikleri geliştirmek için yeni otomobilleri iyi tanımalı ve kendilerini sürekli güncellemeli. Başka bir deyişle, bu eğitim seansları yaşam ve ölüm arasındaki farkı belirliyor. Volvo Cars bu nedenle, kurtarma hizmetlerinin talebi üzerine işleri bir adım öteye taşımaya karar verdi.

Volvo Cars Trafik Kazaları Araştırma Ekibi’nde kıdemli bir araştırmacı olan Hakan Gustafson; ” İsveç kurtarma hizmetleriyle yıllardır çok yakın bir şekilde çalışıyoruz. Hedefimiz aynı, yolların herkes için daha güvenli olması. Umarız hiç kimsenin başına çok şiddetli bir kaza gelmez. Ancak bütün kazaları önlemek mümkün değil. Bu nedenle, çok şiddetli bir kaza meydana geldiğinde elimizde hayat kurtarmaya yardımcı olacak yöntemler olması büyük önem taşıyor”
“Normalde Volvo güvenlik testlerini sadece laboratuvarda çarpıştırıyoruz, ancak bu defa ilk kez onları bir vinçten aşağıya bırakıyoruz. Testten sonra aşırı deformasyonlar göreceğimizi biliyorduk ve bunu kurtarma ekiplerine gerçek bir meydan okuma sunmak için yaptık” diyerek tamamladı.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.