Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Engelliler ÖTV indirimi ile hangi otomobilleri alabilecek?

Engelliler için indirimli olarak alınabilecek otomobil sayısı oldukça sınırlı hale geldi. Engelli raporu ile ÖTV indirimi kapsamında alınabilecek model sayısı bugün 2018 yılına göre üçte bir düzeyine inmiş durumda. ÖTV indirimi kapsamına alınabilecek fiyat sınırı iki yılda yüzde 50 arttırılmış olmasına rağmen; kura bağlı yaşanan fiyat artışları ve 30 Ağustos’ta değişen ÖTV matrahları engelliler için alınabilecek model sayısını sınırladı.

Engelliler için indirim kapsamında alınabilecek bir otomobilin üst fiyat sınırı 2018 yılında 199.950 TL iken; 2019 yılında 247.400 TL; 2020 yılında ise 303.260 TL olarak belirlendi. Ancak sadece 2020 yılı Şubat-Ekim döneminde araç fiyatları ikinci elde bile yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi. Yani üst sınırdaki artış, fiyat artışlarının çok gerisinde kalmış oldu.

Buna göre nihai fiyatları 303.260 TL’nin altında kalan ve 1.6 litre motor hacmini geçmeyen otomobillerden seçim yapmak gerekiyor. Burada 300 bin TL nihai fiyatı olan bir otomobile engelli indirimi ile yaklaşık 170 bin TL ödemek gerekiyor, 130 bin TL’ye yakın avantaj sağlanıyor. Bu kapsamda otomatik şanzımanlı otomobiller arasında; ilk etapta B sınıfında Renault Clio, Volkswagen Polo, Ford Fiesta, Opel Corsa, Nissan Micra, Hyundai i20 gibi modeller listede yer alıyor. Birçok B SUV modeli indirimli liste kapsamından çıkmış durumda.

Biraz daha büyük sınıfta (C kompakt) Renault Megane, Fiat Egea, Opel Astra gibi modeller kapsama dahil olurken; VW Golf, Ford Focus, Audi A3, Mercedes A, BMW 1 gibi modeller  geçen yıl ya da bu yılın başında bu listede engelli indirimi kapsamında iken artan fiyatları nedeniyle tercih listesinden çıkmış durumdalar.

Volkswagen Passat, Opel Insignia, Skoda Superb, Audi A4, Mercedes C serisi, BMW 3 serisi gibi modeller de geçen yıl engelli indiriminde alınabilirken artık bu listenin dışında kalmış durumda. Yani özetle engelli indirimli bir otomobil almak istiyorsa hayatında olduğu gibi otomobil tercihinde de artık fiyat engeli ile karşı karşıya!

Kimler ÖTV indirimli otomobil alabilir?

 • Engelli ÖTV indirimi 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli,
 • Alınacak otomobilin motor hacmi 1.6 litre altında olmalı,
 • Tam teşekkülü sağlık kurulu tarafından kişinin engel durumun tespit edilmesi ve raporlandırılması lazım,
 • Engel raporları süreli ise güncellenmesi gerekir,
 • ÖTV indirimi (muafiyeti) kapsamında alınan 0 km aracın 5 yıl boyunca başka birine satılmaması gerekir,
 • Yüzde 40 ve 89 arasında engeli bulunan vatandaşlar H sürücü belgesine sahip olmalı, Engelli aracı bu kişinin üzerine kayıt ettirilmeli, engelli kişi dışında biri kullanmamalı,
 • Engel durumu yüzde 90 ve üzerinde olan vatandaşlar için ehliyeti olan vasi tayin edilir,
 • Araçların mutlaka 0 kilometre olması şart, ikinci el araç alımlarında ÖTV indirimi söz konusu değil,
 • Motor hacmi 1.6 lt altında binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV gibi araçlar indirimden faydalanabiliyor. (Gümrük Tarife Cetveli 87.03 tarife pozisyonu)
 • Eşya taşımak için dizayn edilen 2.8 altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet ve pick-up gibi araçlar indirimden faydalanabiliyor. (Gümrük Tarife Cetveli 87.04 tarife pozisyonu)
 • Motosikletler ve Gümrük Tarife Cetveli 87.11 tarife pozisyonunda yer alan araçlar ÖTV’den muaf
Leave A Reply

Your email address will not be published.