Bu aracı A’dan Z’ye Türk mühendisleri yaptı, Çin’de satışa çıktı

Türk mühpendislerin geliştirdiği kamyon, Çin'de seri üretime başladı.
VW-Golf-GTI

Ford Otosan’ın Ecotorq motorla ürettiği kamyon, Çin’de üretilmeye başlandı.

Türkiye’den Çin’e teknoloji ve mühendislik ihracatına Ford Otosan imzası. Çin pazarı için Türk mühendislerinin emeğiyle geliştirilen Ecotorq motorlara sahip ilk “JMC HT” model kamyonların seri üretimine başlandı.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; “Türkiye otomotiv sanayinde yeni bir dönemin kapısını araladık. Şasisinden, kabinine tüm fikri mülkiyet haklarına sahip olduğumuz Ecotorq motorlu kamyonları kısa bir süre sonra Çin yollarında göreceğimiz için heyecanlıyız.” dedi.

Türk tasarımı ve mühendisliği ile kamyon ve motor üretimi gerçekleştiren Ford Otosan’ın tüm fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu Ecotorq motorlu kamyonlar, Çin’de satılması için JMC markası altında seri üretime geçti.

Yüzlerce Türk mühendisin eseri kamyon Çin yoıllarına indi.

A’dan Z’ye Türk mühendislerinin eseri

Çin’de JMC markası adı altında üretimine başlanan kamyonlar hem tasarım hem de motorlar ve diğer aksamlarıyla Türkiye’de geliştirildi.

Ford Otosan olarak Ford’un Avrupa’daki ticari araç üretim üssü olduklarını ve bu alanda çok ciddi bir tecrübe ve potansiyele sahip olduklarının altını çizen Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ticari araç üretimi, ana ve yan sanayisiyle çok ileri seviyede. Bu bilgi birikimi ve başarı, mücevher değerinde ve el üstünde tutulması gerekiyor. Ford Otosan olarak, bugün hem araç hem de motor konusunda Ford’un tasarım ve mühendislik çalışmalarını gerçekleştiren en büyük Ar-Ge merkezlerinden biriyiz. Avrupa ve Kuzey Amerika dahil potansiyel ihracat pazarlarının tamamına rekabetçi ürünler sunabilmek için tüm mühendislik gücümüzle, ileri ve yeni teknolojiler üzerinde çalışıyoruz”

İşte Çin’de üretilen Ford Otosan’ın kamyonu

Önceki İçerikYerli oto için Turkcell’den ilk açıklama geldi
Sonraki İçerikOtomotivde ilk 10 marka: Renault önde, Fiat ve VW peşinde…
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz