ESP standart özellik haline geliyor

Otomobillerin savrulmasını önlemek için geliştirilen ESP (Elektronic Stability Program) sistemi üretimi 100 milyon adeti bulduğu açıklandı. Bosch tarafından ESP adıyla üretien sistem, sürüş güvenliğinin daha üst boyuta çıkmasına hizmet ediyor.

Elektronik Stabilite Programı (ESP), sadece kaygan yollarda değil, taşıtların virajlara çok hızlı girdiği durumlarda da yolda kalmasına yardımcı olarak çoğu zaman ciddi sonuçlar doğuran kayarak yoldan çıkma ile sonuçlanan kazaları önlüyor.

Geçen yıl Almanya'da 540 kişinin hayatını kaybetmesinini önleyen sistem olarak da bilinen ESP, 2014 Kasım ayından itibaren Türkiye’de de binek ve 1,3 tonun altındaki ticari araçlar için isteğe bağlı olmaktan çıkıyor. Ocak 2016’dan itibaren ise diğer tüm araç tiplerinde yeni tescil edilen araçlar için zorunlu hale gelecek.

ESP NE İŞE YARIYOR?

Araç üzerinde her zaman aktif durumda olan ESP sistemi, işlemcisi ESP sensörlerinden gelen bilgiyi saniyede 25 defa kontrol ediyor ve aracın gerçek yönünden saptığı veya kritik bir durum olup olmadığını hesaplıyor. Eğer araç gidiş yönünde bir sapma oluşmuş ise ESP kritik durumu algılıyor ve aracı yolda tutmak için sürücüden bağımsız olarak hemen harekete geçiyor. Sistem araç tekerlerine giden motor gücünü azaltıyor, dengeyi sağlamak için her araç tekeri ile farklı frenleme gerçekleştiriyor ve aracı yolda tutuyor.

Yapılan çalışmalara göre, emniyet kemerinin ardından otomobilin en önemli güvenlik sistemi olan ESP, kaymadan kaynaklanan kazaları yüzde 80’e varan oranlarda engelleyebiliyor.

Almaya’da yapılan araştırmaya göre, sadece 2011 yılında 540 kişinin hayatı ESP sayesinde kurtuldu.

Sistem, her yıl artan sayıda ülkede yeni taşıtlar için zorunlu hale gelirken, Kasım 2014 itibariyle AB’de isteğe bağlı olmaktan çıkarak tüm yeni tescil edilen taşıtlar için standart ekipman haline geliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.