Ethem Sancak’tan bomba iddia…

 

“Milli otomobili üreteceğiz, herkes müsterih olsun”

 

 

İstanbul'da düzenlenen "Babayiğit Arayışları" konulu forma katılan BMC'nin yeni sahibi ES Mali Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Cumhurbaşkanından çok ağır bir görev aldıklarını belirterek, Türkiye'nin "babayiğiti" olacakmlarını belirterek, şunları söyledi:

 

Ethem-Sancak-Yerli-otomobil-Urutecegiz-BMC   “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bize misyon olarak yüklediği bir göreve talip olma işi. Çok zor bir iş babayiğit olmak. Bugün gerçekten milli otomotiv işine soyunmak gerçekten babayiğitliktir. Tıpkı Koca Yusuf gibi, Kurtdereli gibi, Adalı Halil gibi, ki bunlar biliyorsunuz sırtı yere gelmemiş cihan pehlivanlarımız. Bu da güncel olarak böyle bir babayiğitliktir. Şüphesiz naçizane benim gibi bir fakirin dışında bu işe soyunacak ve bu işi yapabilecek düzinelerce girişimcimiz var artık çok şükür” diye konuştu

 

Yerli otomobil üretmek delilik değil

Ethem Sancak, yerli otomobil üretmenin delilik olacağını söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'a karşı çıkarak, yeni yaklaşımlarını dile getirdi:

 

“Şimdi otomotiv sanayi ile uğraşan bazı meslektaşlarım girişimciler Türkiye’nin 80 yıllık büyük markaları, boş bulunup yerli otomobil yapmak deliliktir diyorlar, evet kendileri için deliliktir. Çünkü toplam pazarın yüzde 60’ına sahip iseniz, dağıtımda ve fasonculukta, Pazar sizin elinizdeyse ve bu bir uluslararası markaysa siz o konforu kullanarak onlara rakip olamazsınız, yaptırtmazlar. Yapmaya kalkarsanız o işini kaybedersiniz bu da deliliktir. Yani davranış olarak bir insanın kendi işini bile bile kaybetmesi gerçekten deliliktir. O yüzden o saygın işadamımızın söylediği kendi açısından doğru. Eğer ülke ikliminiz buna müsait hale gelmişse, sanayileşme buna imkan veriyorsa, sermaye birikimi açısından, mühendislik açısından, bilgi üretme teknolojileri açısından, yani artık sizin ülkenizde bir otomotiv fabrikasının anahtar teslimi, sıfırdan üretim bandını robotlar şeklinde geliştirecek ve yapacak Altınay gibi bir şirket varsa, niye otomobil yapmayasınız? Niye otomobil fabrikası kurmayasınız?”

 

Otomobil satabileceğiniz 1 milyar insan var

 

Ethem Sancak daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Pergeli şöyle bir çevirdiğinizde 1 saatlik uçuş mesafesinde 1 milyar insan varsa çevrenizde bunlara satacak milli bir araba markası yapmak hiç de delilik ve zor değil. Geç bile kaldık. Uzak Doğu’ya bakın yerli arabası olmayan ülke kalmadı. Hem de bir tane değil, düzinelerce marka var. Avrupa’da araba üretmeyen ülkeyi dövüyorlar. Türkiye için gerçekten zor diyorlar, niye zor olsun. Biz 1936 yılında uçak ürettik ve İngiltere’den sipariş aldık.”

 

Otomobili yapacağız, yapan çıkmazsa konsorsiyum kuracağız

 

Ethem Sancak “Biz milli arabayı da yapacağız, milli motoru da yapacağız, Batı ne yaptıysa bir fazlasını yapacağız. Biz de o güç var. Bunları yapabilecek bir düzine girişimcimiz var. Şimdi mevzu olmadığı için onların isimlerini söyleyemiyorum. Hiç bir şey yapamazsak bir düzine girişimci bir araya geleceğiz ve yapamaz diyenleri utandıracak şekilde bunları yapacağız” şeklinde sözlerini sürdürdü.

 

İzleyici sorusunu yanıtladı:

 

Oturum sonrasında bir dinleyiciden gelen “Somut bir adım ne zaman atılacak, proje ne aşamada, başlangıç tarihi verebiliyor musunuz?” şeklindeki soruya Sancak şu yanıtı verdi:

 

“Somut bir adım olmadığını nereden çıkardınız? Ben şimdi size mühendisliğimizin hangi safhasında olduğumuzu neler yaptığımızı söyleyecek kadar saf değilim. Çağımızın en büyük casusluğu biliyorsunuz sanayi casusluğudur. Ben sana yapacağız dediğim zaman bunu veri olarak kabul edeceksin. Elin Hans’ı yapacağım dediği zaman inanıyorsun da ben söyleyince niye inanmıyorsun. Yapacağız.”

 

 

 

 

Konuşmasından sonra Ethem Sancak'a baston hediye edildi.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.