FCA Fiat B-SUV üretimi için Polonya’yı seçti

Otomotiv sektörüne 25 milyon adete yakın otomobile mal olan 2020 yılı sonunda bitti. Yıl biterken stratejik kararlardan biri daha ortaya çıktı. BU karar da SUV sınıfındaki yeni araçların üretimini içeriyor. Fiat ve Chyrsler ile Jeep markalarını çatısı altında bulunduran FIAT Chrysler Automobiles şirketi 166 milyon avroluk yeni bir yatırım kararını açıkladı. FCA Fiat B-SUV yatırımı için kararını Polonya’daki Tychy fabrikasından yana oldu.

En çok satan 50 SUV

Polonya ekonomisine değerli bir yeni yıl hediyesi

Türkiye, Volkswagen Passat ve Skoda Superb yatırımını kaçırırken, Polonya yeni Fiat yatırımını memnuniyetle karşılıyor. FCA Grubu, Tychy fabrikasında uygulanan stratejik bir projeye yeni yatırımları duyurdu. Fiat, Jeep ve Alfa Romeo markaları için 2022 yılında üretimine başlayacağı B-SUV sınıfındaki yeni araçlar için; Polonya’nın Tychy’deki fabrikasına 166 milyon euro yatırım yapacak.

2007’den beri Polonya’da üretilen Fiat 500, 2 milyon adetin üzerinde satıldı.

İki yıl içinde tamamlanacak yatırım, FCA Polonya fabrikasının genişletilmesini ve modernizasyonunu içeriyor.

Grup markaları için üç yeni B-SUV modelinden ilkinin 2022 yılının ikinci yarısında seri üretimine başlanması hedefleniyor. Hazırlıklar şimdiden başladı.

Anlaşmanın onaylandığını Polonya Ekonomi Bakanı Jarosław Gowin, Twitter hesabında açıkladı.

Başlangıçta projenin 2 milyar avroluk yatırım içerdiğini belirttikten sonra; tutar 166 milyon avroya düşürüldü.

Fiat’ın Polonya Tychy’deki fabrikasında 2007 yılından beri Fiat 500 modeli üretiliyordu. 13 yılda 2 milyon adeti bulan üretim, 500E ile İtalya’ya geçecek. Yeni yatırım tesisin kaderini belirledi.

2.500 Polonyalı çalışan, FCA ve PSA gruplarının Stellantis içinde birleşmesinin kendileri için ölümcül olabilecek ölçek ekonomileri yaratacağından korkuyor.

Polonya’da asgari işçi ücretleri 610 avro.

Yatırım, Katowice Özel Ekonomik Bölgesi tarafından, FCA Grubu’na kamu teşvikleriyle kararıyla mühürlendi. Teşvikler arasında FCA’ya kurumlar vergisi alanında vergi indirimine başvurma imkanı öne çıkıyor.

Tychy: FCA’nın en büyük fabrikalarından biri

FCA Polonya fabrikası (Tychy), en büyük FCA üretim tesislerinden biri. Toplamda 2,4 milyon metrekarelik bir alanı kaplıyor. Bursa’da üretim yapan TOFAŞ’ın 1 milyon metrekare alan üzerinde üretim yaptığını hatırlatalım.

Polonya fabrikasında dakikada 1 otomobil banttan iniyor.

  • FCA Polonya  Tychy fabrikası 2019 yılında
  • 179.689 Fiat 500,
  • 21.015 Abarth 595
  • 62.472 Lancia Ypsilon dahil olmak üzere
  • Toplam 263.176 Fiat, Abarth ve Lancia otomobil üretti.

Tychy FCA fabrikası, TOFAŞ gibi en yüksek küresel standartlarda entegre bir iş yönetimi metodolojisi olan Dünya Klasında Üretim altında faaliyet gösteriyor. Tychy FCA Polonya, grupta WCM “Altın” seviyesine ulaşan ilk şirketlerden biri.

FCA’nın (Fiat) B-SUV modelleri neler olacak

Geçtiğimiz Ekim ayında, İtalyan otomotiv dergisi Quattroruote, FCA’da 4,20 metreden daha küçük boyutlara sahip dört B-SUV geliştirdiğini iddia etmişti.

Halihazırda piyasada bulunan araçlarla ilgisi olmayan bu yeni modeller; Alfa Romeo, Jeep, Fiat ve Lancia markalarının yelpazesini genişletecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.