Tesla vazgeçti, şimdi Ferrari kripto ile satılacak

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Otomobil alım satımında kripto para ile işlem yapma konusunda Ferrari4den önemli adım geldi. Reuters’ın haberine göre Ferrari, ABD’de ödemeleri kripto para ile alacak. Kripto para ile Ferrari alma odaklı ticaretin kısa süre sonra Avrupa ülkelerinde de uygulanacağı belirtiliyor.

Otomobil şirketleri genellikle kripto para ile alışverişten uzak duruyor. Ayrıca Bitcoin üretiminde yüksek enerji kullanımı nedeniyle karbon ayak izi açısından dezavantajlı  bulunuyordu. Kripto para ile ödeme konusunda Tesla ve Elon Musk öncü olmuştu. Musk daha sonra, yüksek enerji kullanımı nedeniyle kripto para ile ticareti şirketine yasaklamıştı. Türkiye’de de 2021 yılında Yeniköy Motors kripto para ile ticarete evet demişti.

Bitcoin üretiminde yüksek enerji tüketiliyor

Ferrari Pazarlama Müdürü Enrico Galliera, Reuters’a yaptığı açıklamada Bitcoin madenciliğinde yeni nesil ekipmanların kullanılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin hızlanmasıyla karbon ayak izinin azaltılması adına önemli adımlar atıldığına vurgu yaptı.

Enrico Galliera, ayrıca Ferrari müşterilerinin birçoğunun kripto paralara yatırım yaptığını ve bu kararı alırken müşterilerden ve bayilerden gelen taleplere kayıtsız kalmadıklarını söyledi.

Ferrari, ABD’de kripto ödemesi için BitPay ile iş birliği yapacak ve ilk aşamada Bitcoin, Ethereum ve USDC kabul edecek. Bitpay, kripto paranın kaynağını yani suça karışıp karışmadığını kontrolden de sorumlu olacak.

Önceki İçerikOSD Başkanı: 2024’de otomobil satışları yüzde 10 düşer
Sonraki İçerikAvrupa’ya bütçe dostu elektrikli otomobil geliyor: Citroen e-C3
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz