Ferrari modelleri bir süre daha elektrikten uzak kalacak

Hibrit segmentine rakiplerinin çoğundan önce giren Ferrari, otomobil modelleri için içten yanmalı motorlardan vazgeçmemekte ısrarcı olsa da araçlarını elektrikli hale getirmeyi planlarında bulunduruyor.

2013 yılında tanıtılan LaFerrari’de bir elektrik motoru ve Formula One’dan türetilmiş Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi (KERS) sistemi kullanılmıştı. Seri olarak üretilen ilk plug-in hibrit model SF90 Stradale, 2019 yılında piyasaya sürüldü ve en güçlü otomobil olarak yollarda yerini aldı. Ferrari kesinlikle elektrikli araçlara karşı değil, fakat içten yanmalı motorları tamamen devre dışı bırakmanın sorun yaratacağını düşünüyor.

Emisyon düzenlemelerini göz ardı edemeyen Ferrari, muhtemelen elektrikli bir otomobil modelini ürün yelpazesine ekleyecek. Yeni modelin 2025 yılından önce gelmesi de şu an mümkün görünmüyor.

Ferrari CEO’su Louis Camilleri yatırımcılarla yapılan bir konferans görüşmesi sırasında; “Ferrari’nin yüzde 100 elektrikli marka haline geleceğini ön görmüyorum, Ferrari modelleri için yüzde 50 elektriğe geçiş yeterli” açıklaması yaptı.

Ferrari’nin pazarlama sorumlusu Enrico Galliera ise “Batarya teknolojisinin henüz bir süper otomobilin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar geliştirilmediğine inanıyoruz. Elektrik teknolojisinin de önümüzdeki beş yıl içinde, bir Ferrari’nin ihtiyaçlarını karşılayacağına düşünmüyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.