Ferrari’nin ilk 5’ine girerdik

Türkiye’de Fer Mas tarafından temsil edilen Ferrari’nin yeni modeli California T, Rahmi M. Koç Müzesi'nde gerçekleştirilen lansmanıyla birlikte otomobilseverlerin beğenisine sunuldu.

Fer Mas Şirket Müdürü Ferhat Albayrak’ın ev sahipliği yaptığı etkinliğe Ferrari Doğu Avrupa Pazarlama Müdürü Charles Antoine Geneste de katıldı.

Ferrari tarihinde sadece üç modelde turbo motor kullanıldığını hatırlatan Fer Mas Şirket Müdürü Ferhat Albayrak, California T'nin uzun yıllar sonra markanın yeniden turbo motor kullanmaya başladığı ilk model olduğunun altını çizdi. Albayrak ayrıca Türkiye'deki vergilere değinerek lüks araçta vergi yükünün yüzde 189'lara eriştiğini belirterek; "Vergilerle birlikte fiyatlar çok yükseldi. Fiyatın üçte ikisi vergi olmakla birlikte Ferrari Speciale'yi 700 bin euroya satıyoruz. Aynı otomobil Avrupa'da ise 200 bin euroya alıcı buluyor. Türkiye'deki vergiler AB seviyesinde olsa, en büyük 5 pazardan biri Türkiye olur." şeklinde konuştu. Türkiye'de 2013 yılı boyunca toplam 23 adet Ferrari satıldığını söyleyen Albayrak, 2014 yılı hedeflerinin geçtiğimiz yıla paralel olarak 20 veya üzerinde bir satış performansı olduğunun altını çizdi ve "Yılın ilk dört ayında 5 adet otomobili alıcısına teslim ettik. Bu ay için de hedefimiz üç Ferrari'yi daha alıcısıyla buluşturmak." dedi.

Temmuz ayında Türkiye’de teslimatlarına başlanacak olan Ferrari California T'nin kalbinde Ferrari mühendislerinin yarattığı tamamıyla yeni 8 silindirli turbo motor yer alıyor. Bir önceki California modeliyle karşılaştırıldığında, yeni turbo motor; otomobile 70 BG daha fazla güç ve yüzde 49 tork artışı sağlarken, yakıt tüketimini yüzde 20 oranında azaltıyor. 560 beygirlik California T 0'dan 100 kilometreye hızlanmasını 3,6 saniyede tamamlıyor.

Selefiyle karşılaştırıldığında boyutlarını hemen hemen koruyan California T'nin gövde hatları, Pininfarina ile işbirliği içinde Ferrari Stil Merkezi’nde çizilmiş. Otomobilin yan kısımlarında ise 250 Testa Rosa’nın ünlü duba tipi çamurluk stilinden ilham alınmış.

California T sürücüsüne 34 metrelik 100-0 km/s frenleme mesafesi sunuyor. Katlanabilir metal tavanı 14 saniye gibi kısa bir sürede açılan California T, 468 bin eurodan başlayan liste fiyatıyla, Tofaş çatısı altındaki Fer Mas tarafından satışa sunulmaya hazırlanıyor.

Hazal Orta

 

Ferrari T California Rahmi Koc Muzesi 2014 tanitimi

Ferrari T California 2014 Rahmi Koc Muzesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.