Fiat Centoventi konsept otomobili Red Dot Ödülü’ne uzandı

Fiat Centoventi tasarım konsepti, tasarım dünyasının ön enemli ödülünde kategorisinde zirveye layık görüldü. 2019 Red Dot Ödüllerinde “tasarım konsepti” kategorisinin kazananı İtalyanların Centoventi’si oldu. 2019 itibariyle Fiat tarihinde son nokta olarak kabul edilen Centoventi, kullanıcının isteğine uygun olarak değişebilen gövde yapısı gibi özelliklere sahip.

Red Dot uluslararası Tasarım yarışmasına bu yıl 55 ülkeden 5,500’ü aşkın başvuru yapıldı. Red Dot Ödülleri’nde, kazanan tasarımları dünyanın önde gelen dizayner, akademisyen ve gazetecilerinin yer aldığı 21 kişilik jürinin kararı belirliyor.

Fiat Marka Küresel Başkanı Olivier François, ödülü kazandıktan sonra yaptığı konuşmada, “Bu prestijli ödül, tasarımıyla otomotiv dünyasının çok daha ötesine geçen Fiat Centoventi’nin sıra dışı ve yenilikçi yapısının önemine vurgu yapıyor. Ödül 120. yıldönümünü kutlayan Fiat için doğum günü hediyesi olmasıyla da ayrı bir anlam kazanıyor” dedi.

Konsept otomobil, Fiat’ın geleceğin elektrikli ulaşımına yönelik vizyonunu gözler önüne sermeyi amaçlıyor. Yalnızca otomobil değil, aynı zamanda Fiat’ın “Az, daha çoktur” yaklaşımının önemli örnekleri arasında yer alıyor. Minimalizmin otomobildeki en önemli örneklerinden biri olarak önümüzde duruyor.

Fiat Marka Başkanı François’e göre “Fiat Centoventi, daha az büyük, daha az maliyetli ve daha az ağır. Ancak aynı zamanda daha fazla kişiselleştirilebilir ve daha çevre dostu, yani daha fazla Fiat”

Az daha çoktur anlayışının otomobildeki son örneklerinden biri de Fiat Centoventi.

Mevsimlere ya da sürücü kişiliğine özel değişim!

Fiat Centoventi konseptinin elektrikli ulaşım konusuna bakış açısı alışılmışın dışında yenilikçi bir iş modeli şeklinde. Her ayrıntısıyla kişiselleştirme özelliğine sahip olan konsept otomobilde, gösterge panelinden eşya saklama gözlerine, koltuklardan çocuk emniyet sistemlerine kadar kullanıcısı tarafından değiştirilebilen “tak ve çalıştır” tipi aksesuarlar kullanılıyor.

Giydirilebilir dış kısmının yanı sıra, otomobilin tamponları dahi değiştirilebilir ve ayrıca çeşitli tavan tipleri de kulanılabilir. Böylece araç, farklı mevsimleri yansıtacak şekilde veya kullanıcısının kişiliğine göre farklı şekillerde giydirilebiliyor.

Concept Centoventi 2019 yılı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterildi.

Konseptin bir gün seri üretime geçmesiyle birlikte onu her gün giydiğiniz kıyafetinize göre değiştirerek kullanmanız da mümkün hale gelecek.

Tüm bunlarla birlikte Fiat Centoventi’nin menzilinin de kişiselleştirilebilir olması dikkat çekiyor. Yenilikçi batarya mimarisi sayesinde araç menzili kullanım amacına bağlı olarak 100 ile 500 kilometre arasında değişebiliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.