Fiat (FCA) ile Peugeot (PSA) birleşmesinin adı Stellantis oldu

Dünyanın en büyük iki otomotiv şirketinin evlilik görüşmeleri her geçen gün yeni bir adımla ilerliyor. Ortaklık görüşmeleri eşitlerin birleşmesi şeklinde 2021 yılının ilk çeyreğinde tamamlanmak üzere önemli adımlar atıyor.. Fransız Peugeot SA Grubu (PSA) ile İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler Automobiles (FCA) arasındaki yarı yarıya birleşme görüşmeleri devam ediyor. Ve artık bu birleşmenin adı kondu: STELLANTIS.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, “Yüzde 50 – 50 birleşme görüşmeleri “18 Aralık 2019’da açıklanan birleşme anlaşmasında tanımlandığı şekilde ilerliyor. Bu birleşme tamamlanana kadar, iki grup yeni grubun kurumsal adını duyurmaktan gurur duyar.” denildi.

FCA PSA ortaklığı ülkelerin rekabet kurumları onayına sunuldu

Stellantis ne demek:

Stellans, antis, Latince “yıldızlarla dolu” anlamına geliyor. Bu kelime Fransızca’da “takım yıldızı” veya “yıldız” anlamı veriyor.

Şirket Stellantis adının tanımlamasını ise şöyle yapıyor:
“Efsanevi otomobil markalarının ve güçlü kurumsal kültürlerin birleşerek; bir sonraki hareketlilik döneminin yeni liderlerinden birini yaratmak; tüm istisnai değerleri koruyup, bu yeni ve umut verici uyumdan ilham alarak yaratılan bütünün yanı sıra onu oluşturan her elementin değerlerini ifade etmek”.
“İsmin Latince kökenleri, iki kurucu şirketin zengin tarihine saygı gösterirken, astronomik çağrışımı, iyimserlik, enerji ve yenilenme için gerçek ruhun, otomotiv endüstrisine yansıması” olarak tanımlanıyor.

Yeni isim nasıl belirlendi ve nasıl kullanılacak?

Publicis Group, iki grubun yönetimi ile gelecekteki grubun adı üzerinde çalışmak üzere belirlendi. Bu çalışma birleşme anlaşmasının açıklanmasından kısa bir süre sonra başlatıldı. Stellantis grubun adı olacak ve sadece bu seviyede “kurumsal marka” olarak kullanılacak.

Şu an için Stellantis tipografisi logo değil. Logo daha sonra açıklanacak.

Grubunun kurucu markalarının isimleri ve logoları değişmeden kalacak. Daha önce belirtildiği gibi, birleşme sürecinin tamamlanmasının, her iki şirketin hissedarlarının kendi Olağanüstü Genel Kurul toplantılarında onay vermesi; antitröst ve diğer yasal gereklerin karşılanması da dahil olmak üzere geleneksel kapanış koşullarına bağlı olarak; 2021’in ilk çeyreğinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Ortaklık görüşmeleri eşitlerin birleşmesi şeklinde devam ediyor. Düzenlemeler esas olarak finansal hususlarla (özel temettülerin ödenmesi vb.) Değil, aynı zamanda rekabet makamları da dahil olmak üzere ilgili kurumların düzenleyici gereklilikleriyle ilgilidir .

Hatırlatma olarak, Avrupa’da yetkililerin dikkatini çeken ve Avrupa’daki% 40’tan fazla pazar payı ile sonuçlanmamak için düzenlemeleri veya kısmi satışları zorlayabilen faydalı kısımdır. Bu konudaki sonuçların Ekim 2020’nin sonuna kadar çıkması bekleniyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.