Fiat, PSA, Chrysler elektrik bütçesini 35 milyara çıkardı!

VW-Golf-GTI

Dünyanın 4 numaralı otomobil üreticisi Stellantis elektrikli araçlar için 4 yıl içerisinde (2025 yılına kadar) 30 milyar Euro (35,5 milyar dolar) yatırım yapacağını açıkladı. İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler ve Fransız PSA’nın birleşmesiyle kurulan şirket; elektrikli araç (EV) rekabetinde Avrupa ve Kuzey Amerika’da 5 batarya tesisi ile yer alacak.

Peugeot, Citroen, Opel, Fiat, Jeep, Ram, Vauxhall gibi 14 markaya sahip grupta tüm markalarda tamamen elektrikli araçlar olacak. Stellantis, 2030 yılına kadar Avrupa’daki satışların yüzde 70’inden fazlasını ve ABD satışlarının da yüzde 40’ından fazlasını elektrikli veya hibrit hale getirecek.

Stellantis açıklamasında, 5 batarya tesisinden birinin İtalya’nın Termoli kentindeki motor tesisinde olacağını; Almanya ve Fransa’da ilan edilen fabrikalara ABD’de de bir tesis ekleneceğini dile getirdi.

Renault geçen hafta ana marka modellerinin yüzde 90’ının 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olacağını açıklamıştı. Volkswagen, 2030 yılında Avrupa’daki toplam satışlarının yüzde 55’ini tamamen elektrikli yapacağını duyurmuştu. General Motors ise geçen ay elektrikli ve sürücüsüz araçlara 2025 yılına kadar 35 milyar dolar harcamayı planladığını ilan etti.

Önceki İçerikAlman otomobil devlerine 875 milyon euroluk emisyon cezası
Sonraki İçerikYeni Renault ve Dacia modelleri Münih’te sahneye çıkıyor
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz