Fiat Renault ortaklığı – Fransızlar “ilgi ile inceliyoruz” dedi

Fiat Renault ortaklığı hızla ciddiyete büründü ve adım adım ilerliyor. BU sabah teklifin hisse paylaşımı netleşirken, şu saatler itibariyle Renault’nun konuya sıcak yaklaştığı ortaya çıktı. FCA (FiatChryslerAutomobiles) tarafından Renault’ya yarı yarıya ortaklık teklifi, Renault Yönetim Kurulu tarafından bugün değerlendirildi. Renault yönetimi, Fiat’ın teklifini ilgi ile değerlendirilebilir bulduğunu açıkladı.

Renault tarafından yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Renault’nun Yönetim Kurulu, bugün FCA (Fiat Chrysler Automobiles) ‘dan alınan teklifi, Renault S. A. ve FCA arasında olası bir 50/50 birleşme ile ilgili olarak incelemek için bir araya geldi.

FCA’nın dostça önerisinin şartlarını dikkatli bir şekilde gözden geçirdi. FCA’nın iletmiş olduğu teklifinin şartlarını dikkatlice inceleyen Renault Yönetim Kurulu, grubun üretim süreçlerine uyumu ve Renault-Nissan- Mitsubishi İttifakı için ek değer yaratacak birleşme fırsatını değerlendirmeye karar verdi.

Bu görüşmelerin sonuçlarına ilişkin olarak zamanı gelince, geçerli yasa ve yönetmeliklere uygun olarak kamuoyunu bilgilendirmek için ek bir açıklama yapılacak.”

Fiat yüzde 50/50 ortaklık istemişti

Hatırlanacağı üzere hafta sonu İngiliz ve Japon gazetelerine FCA’nın Renault’ya ortaklık teklif ettiği haberleri sızmıştı. Sabah Renault tarafından yapılan açıklamada bilgiler doğrulanmıştı.

Şimdi iki Avrupalı devin içinde bulunduğu ittifakların ortaklığına doğru adım adım ilerlendiği görülüyor.

İki Avrupalı devden Fiat, Amerikan Chrysler Jeep ile önemli bir işbirliği yaparken, Renault’da Japon Nissan ve Mitsubishi ile yıllardır iyi bir ittifak içinde. Bu grupta ayrıca Dacia, Lada ve Samsung gibi lokal şirketler de yer alıyor.

Fiat, özellikle Chrysler ve Jeep markalarıyla ABD pazarında etkin. Renault ise bu pazarda Nissan ile var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.