Fiat Yol Arkadaşım Connect: 44 kazaya ambulans gitti, canlar kurtuldu

FIAT YOL ARKADAŞIM Connect can kurtardı

BTK kısıtlaması nedeniyle yasal olarak otomobillerde bağlantılı sistemler orijinal halleriyle kullanılamıyor. Daha doğrusu eski tarihli homologasyona sahip araçların yenilenmiş versiyonlarında kullanılabiliyor. Bu kısıtlama nedeniyle kaza anında çağrı yapan acil yardım butonu, online alışveriş, Google Assistant gibi özellikler; parası ödenen araçta kullanılamıyor. Bu yasağın gözden geçirilmesi için bazı firmalar mobil bağlantı kitini ana fabrikalarına gönderip; Türkiye araçlarına monte ettiriyor, kimisi sistemi kapatıyor. Fiat ise Yol Arkadaşım Connect adını verdiği, tamamen Türkiye’ye özel bir ürün ve yazılımı nöbete başlattı. 2018 yılında başlayan sistemden yararlananların sayısı 25 bini geçti. Bu yıl 6 bine yakın kişi Fiat Egea, Doblo ve Fiorino modellerine bu sistemi her şey dahil 1180 TL ödeyerek monte ettirdi. Sistemin yıllık abonelik bedeli ise 99 TL.

Telefonları hazırlayın, Fiat Egea’ya Tesla teknolojisi geldi

Çip krizi nedeniyle istenilen adetlerde temin edilemeyen Fiat Yol Arkadaşım Connect sistemi bugüne kadar 271 kaza bildirimi aldı. Bu kazalardan 44’ü ambulanslıktı ve ambulans yönlendirildi. Bazı araç hırsızlığı olaylarında polisten önce aracın bulunmasını sağlandı.

Sistem acil aramalar dışında, 250 kaza riski yüksek noktada sürücüyü uyarıyor.

FIAT YOL ARKADAŞIM Connect ile 44 ambulans çağrısı yapıldı

 

Sistemin yeni dönemde hizmet alanları da genişliyor. Yapılan yazılımlarla Fiat Connect sahibi araçlar birbiriyle haberleşebilecek ve yol durumlarını birbirlerine haber verecek. Android Auto entegrasyonu yapılacak. Yakıt tüketim yarışmaları düzenlenecek.Akıllı ev sistemleriyle haberleşme sağlanarak, eve gelmeden kombinin veya klimanın veya ışıkların açılması gibi aktivasyonlar yapılabilecek.

Sisteme yeni yazılımla önleyici bakım programı da dahil ediliyor. Bu sayede aracın tüm mekanik ve elektronik birimlerindeki parçalar takip edildikten sonra, yolda kalmayı önceleyeck, bitmek üzere olan parçalar sürücüye bildirilerek, önlem alması istenecek. Bu sayede en çok yıpranan parçalarvb izlenerek, Fiat Ar-ge birimine de bilgiler aktarılacak.

Bakıldğında Avrupa’da Volkswagen’in, Amerika’da Tesla’nın kullandığı yazılımlar Fiat ile hayat buluyor.

Fita, bu ugulama kapsamında kasko anlaşması ile sürücülerin araç sigorta yüklerini de hafifletiyor. İyi sürücü klasmanına girecek sürüşlere imza atanlar, aracını daha az kullananlar daha az KASKO primi ödüyor.

Tofaş’ta geliştirilen Fiat Yol Arkadaşım Connect bağlantı teknolojisi; Fiat bayilerinde monte ediliyor ve uygulamayı Apple Store ve Google Play Store’dan indirip kullanabiliyor.

FIAT-YOL-ARKADAŞIM-CONNCT

 

Fiat Satış Sonrası Direktörü Hüseyin Şahin, 2018 yılında Fiat Yol Arkadaşım Connect’i geliştirdiklerini; ürünün altyapı yönetimi ve geliştirmesinin Tofaş Satış Sonrası Connectivity ekibi ile partneri Comodif ile hayata geçirdiklerini belirtti.

Şahin, “Tüm Egea model ailesi araç sahiplerinin faydalanabildiği ayrıca Doblo, Fiorino ve Ducato’da da sunduğumuz Fiat Yol Arkadaşım Connect teknolojisiyle; Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Geniş kitlelere bu hizmeti sunabilen tek markayız” bilgisini verdi.

Fiat Yol Arkadaşım Connect 2022 hizmetleri genişliyor

Fiat Yol Arkadaşım Connect kullanıcılarının, eklenen yeni fonksiyonlardan ve katma değerli hizmetlerden faydalanabildiklerini söyleyen Şahin; yeni hizmetlerle ilgili açıklamalar yaptı:

  • Uzaktan kapı kilitleme-açma yapılabiliyor,
  • Otopark lokasyonlarına km uzaklık, boş kapasite bilgisi ve fiyat tarifesini öğrenebiliyor,
  • akü, lastik, adblue ve LPG seviyelerini kontrol edebiliyor.

Bununla birlikte olası kritik arıza kodunda seyahat sırasında bir sinyal alırsak; müşterimizin seyahati tamamlanır tamamlanmaz; müşterimizi arayarak aracı ile ilgili yapması gerekenleri telefonda aktarıyor; gerekli durumlarda acil yol yardım ve çekici desteği veriyoruz.

Ayrıca Fiat Yol Arkadaşım Connect; kaza anında alınan çarpışma verisiyle ilgi merkezimize anında uyarı iletiyor. Müşteri İlgi Merkezimiz kullanıcıyı arıyor. Talebi doğrultusunda ambulans hizmeti gönderiyor olduğumuz gibi; müşterimize ulaşamazsak otomatik olarak aracın bulunduğu konuma ambulans hizmeti gönderiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz