FIAT’a kötü haber: Dizel yanıltmasından dolayı ilk ceza geldi

ABD’de başlayıp, Avrupalı otomotiv şirketlerini vuran dizel skandalında yeni sayfa açıldı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 28 Eylül 2020 Pazartesi günü önemli bir açıklama yaptı. Komisyon tarafından yapılan açıklamada; Fiat Chrysler Automobiles NV’nin (FCA) 2016 yılında yatırımcıları yanlış yönlendirdiği iddialarını çözmek için 9.5 milyon dolar ceza ödeyeceği belirtiliyor. Soruşturmanın nedeni FCA’nın yatırımcılarına üretim ve satışını yaptığı dizel motorlu araçların emisyonları hakkında gereken bilgiyi vermemek. Fiat dizel skandalı araştırması için şirket ödemeyi ne zaman yapacak.

Bu ceza emisyon testlerinde hile yapmak için bozma cihazları kullandığı iddiaları nedeniyle İtalyan – Amerikan otomobil üreticisine açılan daha büyük bir davanın parçası.

Volkswagen AG ve BMW dahil diğer otomobil üreticilerine ve otomobil parçaları tedarikçisi Bosch’a karşı benzer davalar açıldı ve çözüldü.

Dizel araçlar Fiat Chrysler FCA’nın da başını ağrıtıyor

2014 – 2016 üretimi V – 6 dizel motorlar sanık kürsüsünde

Fiat Chrysler (FCA) tarafı konuyla ilgili henüz yorum yapmadı.

FCA aleyhine açılan dava, 2014 – 2016 model yıllarından 3.0 litrelik V-6 dizel motorlu 104 bin Jeep Grand Cherokee ve Dodge Ram 1500 pikap modellerini doğrudan ilgilendiriyor.

Yapılan SEC anlaşması, FCA’nın soruşturma ile bağlantılı olarak ödeyeceği miktarın küçük bir kısmını içeriyor. Daha önce, çeşitli devlet kurumlarına verilen cezalarda ve etkilenen modellere sahip sürücülere yapılan ödemelerde toplam uzlaştırma maliyetlerinin yaklaşık 800 milyon dolar olması bekleniyordu.

Şirketin dizel motor kalibrasyonundan sorumlu kıdemli müdürü Emanuele Palma; geçen yıl şirketin yazılım bozma cihazlarını kullanmasıyla ilgili suçlamalarla yüz yüze kalmıştı. Buna rağmen, şirketin suçu kabul etmesi gerekmedi. Bir iç denetim yapıldı, otomobil üreticisinin araçlarının uyumlu olduğu sonucunu elde etti. Ancak, SEC’e göre şirket, incelemenin sınırlı kapsamını açıklamadı.

Fiat Chrysler Automobile şirketinin en çok satan modelleri

Denetim, araçlar yoldayken veya ilgili hükümet birimi tarafından test edilirken emisyon kontrollerini engelleyen veya devre dışı bırakan bir tür engelleme cihazı bulmaya odaklandı.

Federal ajanlar FCA’nın en az sekiz yardımcı emisyon kontrol cihazını ifşa etmediğini iddia ediyor.

Otomobil üreticileri, belirli koşullar altında bir aracın emisyon kontrol sistemini yasal olarak devre dışı bırakabiliyor. Ancak şirketler ABD’de otomobil satabilmek için gerekli olan sertifikalara istediğinde vermek zorundalar.

“Bu durum, halka açık şirketlerin yatırımcılara doğru ve eksiksiz bilgi sağlamasının önemini göstermektedir” SEC Chicago Bölge Ofisi Müdürü Joel Levin yaptığı açıklamada; “Otomobil üreticilerinin düzenlemelere uyumluluğunun daha fazla incelendiği bir dönemde FCA, iç denetiminin sınırlamalarını açıklamayarak yatırımcılara yanıltıcı güvenceler sağladı.” dedi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.