Fiat’ın yeni kompakt otomobillerini TOFAŞ üretecek

 

Tofaş'a 1 yeni model yetmez, 2-3-4 olsun

İtalyan Fiat'ın ABD'li Chrysler'i satın almasıyla doğan otomotiv devi, Türkiye'ye tarihi görev verdi. Tofaş, hafif ticari aracın yanı sıra Fiat'ın kompakt otomobil merkezlerinden biri oluyor. 520 milyon dolar yatırımla 2015'te yeni bir kompakt sedan otomobil üretmek için düğmeye basan Tofaş, tek modelle yetinmeyip sürpriz yapacak.

Dünyanın en saygın otomotiv yayını Automotivenews'ün haberine göre, şirket, sedan aracın dışında 2018 yılına kadar 3 yeni modeli daha devreye sokacak.

Bu modeller kompakt sınıfta yer alacak hatchback, stationwagon ve Avrupa'da son dönemde popüler olan mini SUV olacak. ABD'li Chrysler ile birleşerek küresel dev haline gelen Fiat, ismini Fiat Chyrsler Automobiles (FCA) olarak değiştirdi ve 5 yıllık stratejik planlarını açıkladı. FCA CEO'su Sergio Marchionne, “Biz yeni bir sayfa açmıyoruz, tamamen yeni bir kitap yazmaya başlıyoruz” dedi. FCA'nın çatısı altındaki Fiat, Jeep, Chrysler, Alfa Romeo markalarının 2014-2018 yılları arasındaki yeniliklerini paylaşan Marchionne, en büyük rolü Türkiye'ye verdi.

Önümüzdeki 4 yıl içinde Tofaş'ın Bursa fabrikası sadece yeni bir sedan otomobille yetinmeyecek, 3 sürpriz modeli daha üretecek.

Fiat'ın planlarına göre, Tofaş markanın kompakt yani orta sınıf otomobil üretim üslerinden biri haline gelecek.

 

İşte Tofaş'ın 4 yılda üreteceği 4 yeni model:

Fiat, 2013'te Avrupa'da sacede 10 bin adetlik satışa ulaşan Bravo'nun yerine yepyeni bir model koymayı hedefliyor. Bu sürpriz görev de Tofaş'a verildi.

Tofaş, Bravo'nun yerini alacak yepyeni bir model üretmeye hazırlanıyor. Otomobilin hatchback (HB) ve station wagon (SW) versiyonları olacak. Araçlar, 2016 yılında devreye girecek.

Stilo modelinden sonra 2008’den bu yana kompakt station wagon geliştirmeyen Fiat, Bursa’da  üretilecek yeni modelle bu 'diyete' son verecek.

Tofaş 520 milyon dolara kompakt sedan otonun üretimini duyurmuştu.

Yeni sedan önümüzdeki yıl Linea’nın yerine yollara çıkacak. 3 yeni ürün 2016 yılı sonuna kadar tüketicilerin beğenisine sunulacak.

En büyük sürpriz ise 2017'de üretilecek kompakt SUV bir başka deyişle mini crossover olacak.

Fiat, Avrupa'da satış rekorları kıran kompakt SUV segmentine, Tofaş'ın ürettiği hafif ticari araç Fiorino modelinin binek versiyonuyla giriş yapacak.

Aracın Fiorino'nun ikinci jenerasyonu üzerinde geliştirilmesi planlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.